propolski.pl: Tusk

Donald Tusk ma powody do zmartwień. Ten sondaż mówi wszystko

Jak wynika z badania dla OKO.press i TOK FM wyborcy nie życzą sobie Tuska na stanowisku premiera. Uważa się, że taki scenariusz mógłby przysporzyć problemów opozycji.

Ankietowanym zadano następujące pytanie:

“Czy chciał(a)by Pan(i), żeby Donald Tusk został premierem, jeśli opozycja wygra wybory parlamentarne i przejmie władzę od PiS?”

– Kiedy zbierzemy razem deklaracje wyborców Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Lewicy i PSL, zobaczymy, że elektorat partii opozycyjnych aż w dwóch trzecich chciałby, żeby Donald Tusk został szefem rządu po przejęciu władzy przez opozycję. Ale akceptacja nie oznacza entuzjazmu: zdecydowanie chciałoby premiera Tuska 24 proc. badanych w tej grupie, a 12 proc. zdecydowanie nie chciałoby takiego scenariusza – czytamy na portalu OKO.press.

Okazuje się, że Tusk nie jest mile widziany przez wyborców. 58 proc. sympatyków Polski 2050 i 43 proc. zwolenników Lewicy nie chce, by objął urząd premiera.

– Wśród niezdecydowanych wyborców aż 75 proc. nie chce Tuska na stanowisku szefa rządu, wśród tych osób, którzy mówią, że nie pójdą głosować, ten odsetek wynosi 66 proc. – dodano.

Polacy mają dość Tuska

Andrzej Stankiewicz, dziennikarz Onetu uważa, że wspólny start KO z Polską 2050 nie opłaci się Hołowni.

– Z badań Hołowni wynika, że część wyborców mogłaby odpłynąć. Część wyborców są antypisowscy ale krytyczni wobec Platformy. Z punktu widzenia Platformy PO ma boost. Z badań Platformy wynika, że współpraca KO z Hołownią daje więcej niż samo proste zsumowanie dwóch bloków poparcia. To będzie premia za to, że powstaje silny blok, który może pokonać PiS – mówi dziennikarz.

Inaczej wygląda sytuacja jeżeli chodzi o wspólny start PO z Lewicą. Wyborcy uważają, że to rozwiązanie nie opłaci się formacji Tuska.

– Nie ma boostu. Jest spadek. Dla części wyborców Lewicy PO jest niestrawna, ale dla części Platformy to Lewica jest niestrawna. To nie jest naturalne małżeństwo – zaznaczył Stankiewicz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nie żyje kolejny rosyjski biznesmen. Potępiał wojnę

źródło: wp.pl / tysol.pl / OKO.press

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these