W najbliższych dniach możesz złożyć wniosek o tzw. dodatek węglowy. Rządowe wsparcie przewiduje 3 tys. zł dla wnioskujących, którzy ogrzewają swoje domy węglem. To jednak nie wszystko.

Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie wzrosły ceny węgla. Polska próbuje znaleźć alternatywne kierunki dostaw tego surowca, chociażby z Kolumbii, czy Indonezji.

Wysokie ceny i wiele ograniczeń sprawiły, że rząd zaproponował Polakom rekompensaty. 11 sierpnia Andrzej Duda podpisał ustawę o dopłatach przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Termin na złożenie wniosku o wypłatę dodatku węglowego upływa 30 listopada 2022 r.

Co należy zrobić, by otrzymać dodatek?

Konieczne jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Przewidziany jest również dodatek osłonowy. Jego wysokość zależy od liczby członków rodziny i dochodu. Aby go dostać, trzeba wykazać, że źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, koza, trzon kuchenny, ogrzewacz powietrza lub piec kaflowy na paliwo stałe.

Program zaczął obowiązywać od początku tego roku. Wsparcie można otrzymać w 2022 roku w kwocie od 500 zł w przypadku osób samotnych i do 1437,50 zł w przypadku rodzin 6-osobowych i większych. Minimalna kwota dodatku osłonowego wyniesie 20 zł.

Przeczytaj również:  Przerażające ceny gazu w Niemczech. Tak źle jeszcze nie było

Maksymalne wsparcie dla osób ogrzewających domy węglem może wynieść nawet 4437,50 zł. (maksymalna kwota dodatku osłonowego (1437,50 zł) i dodatek węglowy (3000 zł).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Z Odry wyłowiono kobietę. Cudem uszła z życiem! [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Poszła na grzyby i dokonała strasznego odkrycia. O wszystkim poinformowała służby

źródło: podatki.biz, money.pl

(Visited 212 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj