Wielkanoc

„Ryzyko”. Szwajcaria nie dopuściła szczepionki na COVID-19 od firmy zachwalanej przez Horbana

Szwajcaria odmówiła w środę zatwierdzenia szczepionki na COVID-19 firmy AstraZeneca. Według opinii wystawionej przez Swissmedic (Agencja Produktów Terapeutycznych), brakuje danych, aby rozprowadzić szczepionkę wśród obywateli.

Wcześniej Szwajcaria dopuściła do obrotu szczepionki na COVID-19 firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna. Program szczepień zainicjowano w tym kraju pod koniec grudnia ubiegłego roku. Teraz jednak Agencja Produktów Terapeutycznych zablokowała dystrybucję szczepionki od AstraZeneca.

Przesłane nam do tej pory dane zostały przeanalizowane. Są one nadal niewystarczające, aby wydać zezwolenie na stosowanie tej szczepionki. Potrzebne są dane z kolejnych badań do dalszej oceny bezpieczeństwa, skuteczności i jakości szczepionki — brzmi komunikat prasowy Swissmedic.

W świetle zbadanych do tej pory danych komitet doradczy ekspertów zewnętrznych ocenił na nadzwyczajnym posiedzeniu 2 lutego 2021 r., że nie pozwalają one jeszcze na wyciągnięcie pozytywnych wniosków w sprawie ryzyka, związanego ze szczepionką — czytamy dalej.

Podkreślono następnie, że pełna ocena skuteczności szczepionki od AstraZeneca wymaga dodatkowych danych z badań trzeciej fazy, które prowadzone są w Ameryce Północnej i Południowej.

Gdy tylko te wyniki będą dostępne, będzie mogło zostać wydane pozwolenie na stosowanie szczepionki przez czas określony — zaznaczono.

Komentatorzy zwracają uwagę, że prof. Andrzej Horban pełniący funkcję naczelnego doradcy premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie pandemii, wraz z szefem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorzem Cessakiem pozytywnie wypowiadali się o preparacie AstraZeneca.

Szczepionka AstraZeneca chroni 60% osób przed zachorowaniem na na COVID-19 i 100% osób przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją z powodu COVID-19 — przekonywał Cessak, a jego opinię na temat preparatu podtrzymywał Horban.

Przeczytaj również: Nie będziesz zaszczepiony na COVID-19? Nie wejdziesz na koncert. Szczegóły

źródło: Nczas

About the Author

Malicki Jan

Wspieram polskie sprawy i opowiadam się po stronie wolności. Chętnie oddaję się urokom rozrywki cyfrowej i jestem na bieżąco z platformą Xbox i Playstation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these