FOMO zaczyna być uznawane za chorobę cywilizacyjną naszych czasów. Czy jesteś w stanie przetrwać weekend bez korzystania z telefonu i internetu? A może codziennie sprawdzasz social media i aktywnie w nich uczestniczysz?

Skrót FOMO to inaczej Fear Of Missing Out, czyli strach przed ominięciem czegoś ważnego. Zaliczamy tutaj fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu komórkowego i siecioholizm, czyli równie popularne uzależnienie od internetu.

Naukowcy uważają, że FOMO jest skutkiem burzliwych zmian społecznych, które miały miejsce w ostatnich latach oraz postępu technologicznego. W efekcie znaczna część naszego życia zaczyna odbywać się w internecie.

Gdy jest to tylko możliwe, w sieci wolimy zrobić zakupy, zapłacić rachunki, czy załatwić sprawy urzędowe. Coraz większa część z nas wybiera możliwość pracy zdalnej, zamiast chodzić do pracy stacjonarnie. Z przyjaciółmi i rodziną coraz częściej kontaktujemy się jedynie za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Internet zapewnia nam dawkę nieograniczonych informacji, tracimy więc ochotę na czytanie książek, czy rozwijanie pasji w realnym świecie. Życie z głową w telefonie przyczynia się do dekoncentracji i rozkojarzenia, a także problemów z zasypianiem.

Syndrom FOMO, który dotyczy coraz większej liczby Polaków to lęk przed odłączeniem od internetu i mediów społecznościowych. Osoby, które zmagają się z tym syndromem, bardzo boją się, że jeżeli chociaż przez chwilę nie będą online, to stracą coś ważnego.

Przeczytaj również:  Tyszka: Kaczyński bardziej nienawidzi Niemców, niż kocha Polskę

Nawet chwilowe odłączenie od sieci staowi dla nich prawdziwą katastrofę.

Chorzy przejawiają niepokój, agresję, nadmierną nerwowość, a nawet stany depresyjne. Często syndrom staje się tak dokuczliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Nierzadko u chorych występują rozmaite objawy somatyczne takie jak nudności, bóle brzucha, czy zawroty głowy. Szczególnie w okresie pandemii, kiedy skazani jesteśmy na spędzanie większej ilości czasu online, powinniśmy na siebie uważać.

Dzieci doświadczające syndromu FOMO mogą cierpieć z powodu spadku samooceny i wierzyć, że życie poza internetem jest nudne i pozbawione sensu.

Z raportu „FOMO 2019. Polacy a lęk przed odłączeniem”, przygotowanego przez naukowców Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz panelu badawczego Ariadna przy współpracy z Google wynika, że problem może dotyczyć nawet 14 proc. Polaków.

Badanie przeprowadzono 9 października 2019 roku i wynika z nich, że dużo częściej uzależnieni są mężczyźni – 17 proc., natomiast w przypadku kobiet jest to 11 proc. Na zapadnięcie na FOMO najbardziej narażeni są mieszkańcy dużych miast – 18 proc., mniejszych miast – 16 proc. a także mieszkańcy wsi – 14 proc.

Na wysokie FOMO cierpią nastolatkowie (15-19 lat) – 23 proc., a także nieco starsi (25-34 lata) – 26 proc. Im starsze osoby w grupie badanej tym ryzyko zapadnięcia na FOMO jest mniejsze. W przedziale 55+ odsetek ten spada zaledwie do 5 proc.

Przeczytaj również:  W Sejmie nastała ciemność. Na znak solidarności z Ukrainą [WIDEO]

Chorzy na FOMO poświęcają wiele uwagi mediom społecznościowym i nie potrafią bez nich żyć. Osoby z wysokim FOMO w 60 proc. przypadków odwiedzają social media tuż przed snem, 49 proc. zaraz po przebudzeniu, 30 proc. w czasie podróży, czy pobytu w kościele.

29 proc. użytkowników z wysokim FOMO sprawdza aktualności, przechodząc przez ulicę, a 25 proc. gdy prowadzi samochód. Są to bardzo niepokojące doniesienia.

Co radzą specjaliści?

Psycholodzy zajmujący się leczeniem chorych na syndrom FOMO zalecają dwa sposoby działania. Pierwszy z nich to radykalne odcięcie od internetu i zabranie telefonu. Drugi to metoda małych kroczków, kiedy spędzamy mniej czasu w sieci i zajmujemy się rzeczami, które sprawiają nam przyjemność.

Opisany raport przeprowadzono w dniach 24 maja – 10 czerwca 2019 roku na grupie 1066 internautów.

Zobacz również: Dziennikarz Krzysztof Stanowski atakuje niezaszprycowanych: „Totalny pie***lec”

Zobacz również: Obrażała Straż Graniczną, a teraz ubolewa nad sobą. Kurdej-Szatan: Wybuch najbardziej poranił mnie samą

Źródło: antyradio.pl, poradnikzdrowie.pl, medicover.pl, YouTube.com

(Visited 373 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj