propolski.pl: Na granicy polsko-białoruskiej wciąż jest niespokojnie

Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna nie ma najlepszych wieści

Straż Graniczna informuje o niespokojnej i napiętej sytuacji na granicy. Praktycznie każdego dnia grupy migrantów usiłują przedostać się na terytorium naszego kraju. Tak samo niebezpiecznie było w Boże Narodzenie.

O szczegółach aktualnych wydarzeń poinformowała Straż Graniczna. Dowiadujemy się, że 25 grudnia pomimo trudnych warunków atmosferycznych polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć 47 osób.

Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce na odcinku chronionym przez placówkę Straży Granicznej w Mielniku. W tym miejscu przez granicę usiłowała przedrzeć się grupa 28 osób.

– W polskie służby były rzucane kamienie, funkcjonariusze Straży i żołnierze Wojska Polskiego byli oślepiani laserami – napisano.

Od początku roku zarejestrowano 40 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy. Od 1 grudnia do 1 marca 2022 roku przy granicy panuje zakaz przebywania. Przepis ten tyczy się 115 miejscowości woj. podlaskiego oraz 68 miejscowości woj. lubelskiego.

Płk Arkadiusz Olejnik przypomniał, że pierwsze przypadki, w których migranci chcieli zniszczyć zabezpieczenia graniczne miały miejsce już jesienią 2020 roku. Wyjaśnił, że „początkowo strona białoruska nie potwierdzała ujawnionych po swojej stronie śladów przekroczeń granicy, jednoznacznie stwierdzając, że przekroczenia granicy państwowej z Białorusi do Polski nie mają miejsca”.

– W 2021 r. w wyniku celowych działań władz białoruskich oraz administracji tego państwa nastąpił znaczny wzrost prób nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej, jak również odnotowano duży wzrost zatrzymań nielegalnych migrantów przewożonych przez granicę polsko-litewską, którzy do Europy przybyli drogą lotniczą przez Białoruś – relacjonował Olejnik.

Zobacz również: Pogoda niemile nas zaskoczy. Śnieg i mróz, a w nocy nawet do – 20 st. C [MAPKA]

Zobacz również: Krystyna Pawłowicz odpowiedziała na życzenia świąteczne Tuska. ”Psie głosy…”

Źródło: Twitter.com, wpolityce.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these