Wojciech Cejrowski podzielił się swoimi przemyśleniami odnośnie potencjalnego zagrożenia wojną. Jak zachowaliby się w jej przypadku Polacy?

– Jeśli stamtąd uciekło tak wielu ludzi, to dużo więcej uciekłoby z Polski w podobnych warunkach, bo my jesteśmy miękkim społeczeństwem – powiedział podróżnik w czasie rozmowy z dziennikarką Radia Wnet.

Publicysta nawiązał do 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, podkreślając, że ówczesne społeczeństwo charakteryzowało się szczególnymi cechami.

Wojciech Cejrowski o potencjalnym zagrożeniu wojną

– Wtedy mieliśmy zdecydowanie wyższe morale, nie było wątpliwości – szkop jest zły i trzeba z nim walczyć, a dzisiaj ogromny procent Polaków deklaruje, że gdyby wybuchła wojna, to oni będą uciekać z kraju – wyjaśniał Cejrowski.

Cejrowski poddał się refleksjom na temat teraźniejszości. Powołał się przy tym na badania „Rzeczpospolitej”, które mówią, że jedynie co piąty Polak zapewnia, że poszedłby walczyć w obronie kraju w przypadku wojny.

– A z tego procenta, który chce się bić, ilu będzie potrafiło obsłużyć ten sprzęt, co go nakupiliśmy? – zapytał podróżnik.

– Społeczeństwo jest wychowane w znacznie trudniejszych warunkach niż w Polsce, tam, jeśli jest bieda to, jest głębsza, rządzą oligarchowie, jak w Rosji, więc podziały między tymi, co zarabiają, a tymi, co mają mało, to jest przepaść. Ile osób, wychowanych w tych trudnych warunkach, zdecydowało się walczyć, a jaka masa uciekła? Jeśli stamtąd uciekło tak wielu ludzi, to dużo więcej uciekłoby z Polski w podobnych warunkach, bo my jesteśmy miękkim społeczeństwem, obrośliśmy w dobrobyt – mówił Cejrowski.

Przeczytaj również:  Witold Pilecki i Siostra Izabela. Dwa przykłady niezłomności charakteru na kartach dwóch książek

Podzielił się również nieprzychylną opinią na temat naszego społeczeństwa.

– Twarde czasy rodzą twardych ludzi i na Ukrainie tych twardych ludzi jest więcej, a w Polsce w ostatnich latach żyliśmy po europejsku, w luksusie. A miękkie czasy rodzą miękkich ludzi – oświadczył.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Taki kraj nie istniał”. Oburzający wpis Miedwiediewa

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kuba Wojewódzki został ojcem? Pokazał zdjęcie z dzieckiem

źródło: YouTube

(Visited 131 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj