propolski.pl: Podrożeją lekarstwa. Ucierpią seniorzy

Ceny leków wzrosną o 100 procent. Najbardziej ucierpią seniorzy

„Super Express” poinformował, że Ministerstwo Zdrowia szykuje dla nas pewne zmiany. Od nowego roku lekarstwa dla osób przewlekle chorych, za które płaciliśmy do tej pory stawkę ryczałtową, mogą podrożeć o ponad 100 proc.

Na zmianach ucierpią najmocniej seniorzy. „SE” poinformował, że branża farmaceutyczna, po tym, jak ukazał się projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, zaapelowała do premiera Morawieckiego o wycofanie się ze zmian.

– Nowelizacja przyniesie podwyżkę ok. 2 tys. najtańszych dziś leków na tzw. ryczałt, które stanowią 60 proc. leków refundowanych. Jedna czwarta z nich ma cenę 3,20 zł, pozostałe są droższe albo dużo droższe. Wśród tych po 3,20 zł są m.in. są leki przeciwcukrzycowe, kardiologiczne, na astmę i silne przeciwbólowe – powiedział Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Coraz wyższe ceny leków

Ceny mają wzrosnąć, ponieważ rząd ma w planach wprowadzenie zależności ryczałtu od płacy minimalnej.

Mówi się także o korytarzach cenowych, chodzi o usunięcie z refundacji leków, które będą o wiele droższe, niż przewiduje limit. Niewykluczone, że Polacy będą musieli zapłacić o 100 proc. więcej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dziwne zachowanie króla Karola III. Wszystko się nagrało [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Brytyjski miliarder inwestuje w firmę z Wrocławia. Chce zdobyć księżyc, Mars i Wenus

źródło: money.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these