Kto pójdzie do wojska zgodnie z nowymi przepisami? Internet huczy od emocji w sprawie wezwań kolejnych osób, które nigdy nie miały związku z wojskiem.
Resort zaplanował ćwiczenia, w których ma wziąć udział do 200 tys. osób. Zgodnie z projektem przewidziano także możliwość przyjęcia ponad 17 tys. osób do służby zawodowej w Wojsku Polskim.
– W 2023r. powołania na ćwiczenia wojskowe będą dotyczyły głównie osób, którym zostały nadane przydziały moblizacyjne. Liczba „do 200tysięcy”powoływanych na ćwiczenia, w porównaniu z 2022 rokiem, nie zmieniła się i nie oznacza ona bezwzględnej realizacji – czytamy w komunikacie.
– Na ćwiczenia wojskowe powoływane są osoby z pasywnej rezerwy, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia. Powołując na ćwiczenia osoby z pasywnej rezerwy, w niewielkim stopniu sięgamy po potencjał osób, które posiadają pożądane, przydatne kwalifikacje na potrzeby #WojskoPolskie, a nie odbyły wcześniej szkolenia wojskowego – dodano.
Podkreślono, kto może trafić do grupy, która pójdzie do wojska.
– W praktyce każdy, kto przeszedł kwalifikację wojskową i została mu nadana kategoria wojskowa, przechodzi do rezerwy pasywnej – zaznaczono.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym
Szanowni Państwo,
— Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (@ZolnierzRP) December 7, 2022
Nawiązując do nieścisłości które ukazały się w mediach ws. projektu Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia liczby osób,które w 2023r.mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych, chcielibyśmy wyjaśnić i doprecyzować:
W 2023r. powołania na ćwiczenia wojskowe będą dotyczyły głównie osób, którym zostały nadane przydziały moblizacyjne.
— Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (@ZolnierzRP) December 7, 2022
Liczba „do 200tysięcy”powoływanych na ćwiczenia, w porównaniu z 2022 rokiem, nie zmieniła się i nie oznacza ona bezwzględnej realizacji.
źródło: Twitter / DoRzeczy