Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował, że prezydent Andrzej Duda przedstawi międzynarodowe kroki ws. zbrodni katyńskiej.

– Zło trzeba nazywać złem, zbrodnię trzeba nazwać zbrodnią. Nierozliczenie przez międzynarodową społeczność zbrodni katyńskiej wydało zatrute owoce – podkreślił prezydent Andrzej Duda w czasie wystąpienia w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

– Przez 80 lat ofiary i ich rodziny nie doczekały się sprawiedliwości za zbrodnię katyńską. Ludobójstwo się nie przedawnia. Dlatego będę domagał się rozstrzygnięcia tej sprawy przed międzynarodowymi trybunałami. Złożymy w najbliższym czasie odpowiednie wnioski. Ta zbrodnia musi zostać ostatecznie osądzona, a sprawcy nazwani – dodała głowa państwa.

– Będę także podejmował wszystkie możliwe kroki dyplomatyczne, aby świat o zbrodni katyńskiej nie zapomniał i konsekwentnie potępiał jej sprawców. Jesteśmy to winni tym, którzy zginęli, ale jesteśmy to winni również tym, którzy przez lata walczyli o prawdę i pamięć o Katyniu – przyznał prezydent.

NKWD wiosną 1940 roku wymordowało ok. 22 tys. Polaków. Wśród nich znalazło się 14,5 tys. jeńców wojennych, w tym oficerów i policjantów, a także 7,3 tys. więźniów, którzy byli aresztowani w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.

Przeczytaj również:  Poseł PiS zrzekł się mandatu. Wiadomo, kto go zastąpi

Niemcy 11 kwietnia 1943 roku przedstawili specjalną wiadomość o odkryciu w ZSRS masowych grobów oficerów WP.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Baba Wanga przewidziała, jak zachowa się „Władimir z Rosji”. Wstrząsająca przepowiednia

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sprawdzili wiedzę maturzystów. To po prostu dramat. Stalin to dla nich Piłsudski? [WIDEO]

źródło: DoRzeczy.pl

(Visited 140 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj