Były prezydent Aleksander Kwaśniewski wciąż udziela się w kwestiach społeczno-politycznych. W ostatniej rozmowie z „Rzeczpospolitązaskoczył wszystkich swoim stanowiskiem w temacie reparacji wojennych. Kwaśniewski jest zdania, że te się Polsce nie należą.

Zwrócił również uwagę na to, że PiS właściwie zorganizował obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

„Rządzący dobrze wykonali swoją pracę. Organizowałem 60-lecie na Westerplatte, uczestniczyłem w 70-leciu, które politycznie było najciekawsze, bo brał w nich udział premier Władimir Putin, a organizował je prezydent Lech Kaczyński, a teraz mogę powiedzieć, że 80-lecie zostało zrobione sprawnie i godnie” – powiedział Kwaśniewski.

Zgodził się z decyzją rządu, aby na uroczystość nie zapraszać prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Teraz prezydent Duda nie zaprosił Putina, co rozumiem. Po aneksji Krymu i podsycaniu konfliktu w Doniecku i Ługańsku, niewypełnieniu ustaleń międzynarodowych w tej sprawie, jest wiele powodów, żeby Rosji na tego typu wydarzenia nie zapraszać” – wyjaśnił.

Co do reparacji wojennych nie było już tak optymistycznie. Zdaniem Kwaśniewskiego jest to już temat zamknięty. Były prezydent wypowiedział się niezgodnie z interesami naszego kraju.

Przeczytaj również:  Nadciąga katastrofa? "Spektakularne bankructwa albo chleb po 12 złotych”

„Temat jest zamknięty i rozgrywany w Polsce tylko na użytek wewnętrznej polityki, w tym osłabienia skrajnych sił prawicowych, które mogą odebrać PiS część głosów wyborczych” – dodał były prezydent.

 

„Żadnych reparacji nie będzie. Pamiętajmy, że po wojnie zostały zmienione granice na korzyść Polski, a część terytoriów była niemiecka. Jeśli temat reparacji miałby podnieść również kwestię doliczania w tym rachunku ziem zachodnich polskich, to Polska byłaby w kłopocie. Podnoszenie tematu reparacji przez Polskę wzmocni siły prawicowo-nacjonalistyczne w Niemczech”. – podsumował polityk.

wpolityce.pl
(Visited 149 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj