Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że wzrośnie akcyza na alkohol i papierosy. Po znacznych podwyżkach prądu, gazu, stali, drewna, paliwa, a przez to masy innych produktów, Polaków czekają kolejne podwyżki cen

Całkiem niedawno, podczas spotkania jednej z sejmowych komisji, poseł PiS Tomasz Latos wskazywał, że alkohol w Polsce jest zbyt tani i należy to jak najszybciej zmienić.

Taką narrację, oprócz członków jego partii, wspierał przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej Janusz Cichoń.

— Niewątpliwie Państwo powinno aktywnie ograniczać konsumpcje nikotyny, wyrobów tytoniowych i alkoholu. Są to dobra niepożądane, czyli dobra, których konsumpcja wywołuje nie tylko koszty prywatne związane z zakupem, ale także koszty społeczne. Powinny one być w cenie uwzględnione — wypowiedział się Cichoń.

Zobacz również: Strzały na granicy. Rzecznik MSZ: „Mamy dowody”

Tropem tym idzie resort pod kierownictwem Tadeusza Kościńskiego. Ministerstwo Finansów chce kolejnej podwyżki akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe.

Ministerstwo Finansów tłumaczy podwyżkę podatku „dobrem Polaków”, ponieważ zdaniem polityków alkohol i papierosy są niezdrowe. Dodaje też, że propozycje stanowią „odpowiedź wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej dyskusji na temat zmiany wysokości opłaty na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe”. Czyli resort finansów ewidentnie odpowiada m.in. na apel polityka PiS.

— Główna zmiana to podniesienie akcyzy na używki (alkohole i papierosy) o 10 proc. i zaproponowanie Mapy Akcyzowej, czyli postulowanego przez rynek harmonogramu zmian stawek podatku na kolejne lata: po 5 proc. r/r w latach 2023-2027 (w przypadku alkoholu) oraz po 10 proc. w latach 2023-2027 (w przypadku papierosów, tytoniu do palenia i wyrobów nowatorskich) — informuje ministerstwo.

Przeczytaj również:  Szokujący SONDAŻ: Kto najbardziej chce wyjść z Unii Europejskiej? Okazuje się, że... młodzi

— Dlatego od 1 stycznia 2022 r. nastąpi podwyższenie stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10 proc.; minimalnej stawki akcyzy na papierosy z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy oraz stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc. wyjaśnia resort

Zobacz również: Komisja Europejska chce rządzić w Polsce. Nie odpuści nam decyzji Trybunału

Dodano również, że zostanie wprowadzona minimalna stawka akcyzy na tytoń w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty podatkuoraz że podwyżka nie obejmie wyrobów, takich jak cydr i perry o zawartości alkoholu poniżej 5 proc.

Resort zaznaczył, że stawki na napoje alkoholowe zostały ustalone na podobnym poziomie jak w innych krajach UE.

W komunikacie wyjaśniono, że w 2022 r. w stosunku do 2021 r. różnica w opodatkowaniu półlitrowej butelki wódki 40 proc. to ok. 1,50 zł; butelki wina (0,75l) to koło 16 gr; półlitrowej puszki piwa to ok 6 gr; paczki papierosów to ok. 30 gr, a tytoniu podgrzewanego to ok. 1 zł.

Przeczytaj również:  Były minister rolnictwa ostrzega przed Zielonym ładem! "Wiele gospodarstw upadnie"

Przypomnijmy, że to kolejna podwyżka akcyzy za rządów PiS. Oprócz niej władze wprowadziły m.in. tzw. podatek od małpek, co również odpowiednio podwyższyło cenę.

— Zgodnie z danymi Eurostatu, ceny konsumpcyjne napojów alkoholowych w Polsce są na zdecydowanie niższym poziomie niż w innych krajach UE. Tańszy alkohol można kupić jedynie w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Natomiast cena paczki papierosów jest niższa jedynie w Bułgarii — napisał resort.

Zobacz również: Rząd pomoże Polakom zapłacić rachunki za prąd i gaz. Nie każdy uzyska wsparcie

I tak po prostu nie może być, że w Polsce jest coś taniej. Ma być drogo, na „europejskim” poziomie. Od strony rządu płynie zatem przekaz, że to dla naszego dobra, a tylko rząd wie, co jest dla nas właściwe. Sami jesteśmy zbyt głupi, by to ocenić, więc po prostu co roku będziemy płacić więcej.

Ministerstwo Finansów poinformowało także, że od 8 do 15 października trwają konsultacje społeczne projektu ustawy podwyższającej stawkę akcyzy na papierosy i alkohol.

— Swoje opinie i uwagi można zgłaszać na adres sekretariat.pa@mf.gov.pl — podano.

Źródła: businessinsider.com.pl, NCzas.pl

(Visited 326 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here