Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił, że w piątek 29 października w południe usłyszymy w Warszawie syreny alarmowe. Stanie się tak z racji akcji społecznej „Alarm dla klimatu”, która ma przypomnieć o zbliżającym się szczycie klimatycznym w Glasgow.
Głos w tej sprawie zabrał publicysta Rafał Ziemkiewicz nie zostawiając na włodarzu stolicy suchej nitki.
Warszawski ratusz przekazał, że w akcję „Alarm dla klimatu” zaangażowały się trzy polskie miasta: Gdańsk, Warszawa oraz Łódź.
— Celem akcji jest symboliczne podkreślenie doniosłości nadchodzącego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, na którym światowi liderzy będą podejmować decyzje dotyczące przyszłości naszej planety i jej klimatu — poinformował ratusz.
Władze Warszawy przekazały, że cała inicjatywa powstała w odpowiedzi na apel współzałożyciela Koalicji Klimatycznej dr. hab. Zbigniewa Karaczuna i redaktora naczelnego serwisu Zielona.Gazeta.pl.
— Czas na działanie. Warszawa dołącza do akcji społecznej „Alarm dla Klimatu”. Niech syreny, które zawyją w polskich miastach w przeddzień rozpoczęcia Szczytu Klimatycznego COP 26 w Glasgow, uświadomią wszystkim wagę oraz pilność problemu, przed którym stoimy — mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
— Kryzys klimatyczny jest faktem. Dlatego podnosimy #AlarmDlaKlimatu – 29.10 w samo południe w @warszawa i w innych miastach w Polsce zabrzmią syreny. Musimy działać. Wszyscy. Bo nie ma chwili do stracenia — dodał Trzaskowski w mediach społecznościowych.
Do całego zamieszania w mocnych słowach odniósł się Rafał Ziemkiewicz, który w swoim stylu odpowiedział prezydentowi stolicy.
— Zamiast pajacować, mógłby Pan Trzaskowski np. przestać zwężać w Warszawie ulice. Powoduje to bowiem coraz większe korki, w których coraz więcej samochodów stoi coraz dłużej emitując coraz więcej spalin, a więc i CO2. No tak, ale to trzeba by pomyśleć — zakończył publicysta.
Zamiast pajacować, mógłby Pan Trzaskowski np. przestać zwężać w Warszawie ulice. Powoduje to bowiem coraz większe korki, w których coraz więcej samochodów stoi coraz dłużej emitując coraz więcej spalin, a więc i CO2.
— Rafał A. Ziemkiewicz (@R_A_Ziemkiewicz) October 28, 2021
No tak, ale to trzeba by pomyśleć. https://t.co/RxdTG1rREh
Źródło: NCzas.com, PAP, Twitter.com