propolski.pl: Nastąpi przełom w leczeniu? Rozpoczęto badania kliniczne amantadyny

Nastąpi przełom w leczeniu? Rozpoczęto badania kliniczne amantadyny

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz przekazał, że rozpoczęły się badania kliniczne nad amantadyną. Poinformował, że minister zdrowia zlecił badania pod kuratelą Agencji Badań Medycznych. Czy będzie to prawdziwy przełom, na który wszyscy czekamy?

— Te badania klinicznie się właśnie rozpoczęły — potwierdził Andrusiewicz i odniósł się do pytania, czy takiej decyzji nie podjęto zbyt późno.

— To nie jest kwestia, tylko Polski, że Polska nie prowadziła badań nad amantadyną w przypadku COVID-19. Nie ma na świecie żadnych potwierdzonych danych z badań klinicznych dotyczących używania amantadyny. To w naszym kraju panuje takie przekonanie, że na siłę powinniśmy jak najszybciej z początkiem covidu wdrażać badania nad amantadyną — wyjaśnił rzecznik MZ, dodając, że ludzkiego zdrowia nie wolno lekceważyć.

— My nie możemy eksperymentować na ludziach. Mówienie teraz, że w ciągu tygodnia, dwóch tygodni powinniśmy przeprowadzić badania kliniczne – jest to rzeczą skrajnie nieodpowiedzialną — zaznaczył Wojciech Andrusiewicz.

Zobacz również: Mateusz Kijowski znów stanie przed sądem. Domaga się uniewinnienia

Wyjawił, że część lekarzy rozpoczęła już terapię amantadyną, sam jednak nie jest do końca przekonany do tego rozwiązania.

— Niestety my obserwujemy również pacjentów po amantadynie w stanach ciężkich, niestety obserwujemy też zgony. To nie jest tak, że amantadyna nagle jest cudownym lekiem. To nie jest też tak, że my kwestionujemy działanie amantadyny w COVID-19, nie mamy jednak na świecie, podkreślam – nie tylko w Polsce, żadnych wiarygodnych danych na temat działania amantadyny na COVID-19 — podkreślił rzecznik MZ.

Pod koniec marca kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. Konrad Rejdak poinformował, że w badaniach klinicznych nad amantadyną weźmie udział około 200 osób powyżej 18 lat.

Amantadyna była stosowana w latach 1996-2009 i używana w leczeniu wirusowej grypy typu A. Była także wykorzystywana jako lek neurologiczny i wspomagała pacjentów z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym.

Zobacz również: Krzysztof Krawczyk nie żyje. Artysta miał 74 lata

Coraz więcej ekspertów i lekarzy próbuje się dowiedzieć, czy substancja ta nie będzie przypadkiem skuteczna w leczeniu COVID-19.

Oto miejsca, w których będą prowadzone badania kliniczne:

„Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie; Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Pracownia Medycyny Rodzinnej; Kolegium Nauk Medycznych, Uniwersytet Rzeszowski, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grudziądzu oraz Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie”.

Źródło: DoRzeczy.pl

About the Author

One thought on “Nastąpi przełom w leczeniu? Rozpoczęto badania kliniczne amantadyny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these