W całej Polsce nadchodzą tropikalne upały, nawet powyżej 30 stopni Celsjusza. Gdy słońce piecze niemiłosiernie, jest duszno, parno i gorąco, każdy z nas chce jak najlepiej zadbać o siebie. Przedstawiamy 25 rad, dzięki którym życie stanie się przyjemniejsze.
1. Jeżeli masz wrażliwą skórę, a tym bardziej jasną karnację, powinieneś zadbać o właściwą ochronę przed słońcem. Na plażę zabieraj parasol lub kapelusz, stosuj również krem z filtrem, który zapobiegnie oparzeniom. Zbyt częste wystawianie skóry na promienie słoneczne może skutkować pojawieniem się niechcianych zmian skórnych, a także przyśpieszy jej starzenie.
2. Noś przewiewne i luźne ubrania. Te, które będą najbardziej sprzyjały zdrowiu to wykonane z bawełny, lnu oraz etaminy. Najlepiej, by były w jasnych, odbijających światło kolorach, w których jest znacznie chłodniej. Warto unikać rzeczy z włókien sztucznych, np. z bistoru czy lycry, w których z pewnością nie poczujesz się komfortowo.
3. Schładzaj swoją twarz i często ją nawilżaj. Możesz stosować płyn orzeźwiający, dzięki któremu doznasz uczucia świeżości.
4. Zadbaj o właściwe nawodnienie organizmu. Nasze ciało potrzebuje codziennie przynajmniej 2-3 l płynów, najlepiej niegazowanej wody, lub świeżych soków owocowych i warzywnych. W upały unikaj kawy, mocnej herbaty, a także alkoholu i napojów gazowanych, ponieważ sprzyjają poceniu się.
5. Twoje nogi również potrzebują ochłodzenia. Szczególnie gdy przez cały dzień nosisz szpilki lub inne niewygodne obuwie. Na upalny czas dla stóp najlepsze będą sandały, klapki lub pantofle, które zapobiegną odparzeniom. Możesz również stosować chłodzące kremy do stóp lub pianki orzeźwiające.
6. Nocą śpij przy otwartych oknach. Dobrze przewietrzone mieszkanie jest gwarantem zdrowia. Wybierz również przewiewną bieliznę z satyny, która daje uczucie chłodu i pozwala ciału oddychać.
7. Jeżeli źle znosisz upały, unikaj wychodzenia z domu o najgorętszej porze, czyli w godzinach 10-14. To szczególnie ważna rada dla osób starszych i cierpiących z powodu problemów kardiologicznych.
8. W upały nie stosuj perfum i kosmetyków o różnorodnych i wyraźnych zapachach. Najlepiej wybierać kosmetyki z jednej linii zapachowej, takie jak chłodzący krem do ciała, dezodoranty lub orzeźwiająca woda.
9. Zdrowo się odżywiaj i uzupełnij dietę w owoce i jarzyny. Gdy się pocimy, tracimy cenne składniki mineralne, a przede wszystkim wodę. Dlatego, na upalny czas poleca się jabłka, arbuzy oraz melony, które dają uczucie lekkości i doskonale nawadniają.
10. Chroń swoje dziecko przed upałami. Nie pozwól, by przebywało na dworze niewłaściwie ubrane lub bez nakrycia głowy, ponieważ grozi mu udar słoneczny. Skóra dziecka powinna być odpowiednio zabezpieczona kremem z wysokim filtrem, a najlepiej z tzw. sun blockerem. Warto o tym pamiętać, ponieważ skóra naszych pociech jest o wiele delikatniejsza niż osób dorosłych.
11. Gdy wybierasz się na spacer z dziećmi, pamiętaj o tym, by zabrać ze sobą wodę albo wilgotne chusteczki. Możesz wtedy schłodzić twarz lub ręce malucha.
12. Dla małego dziecka najlepsze będą przewiewne, bawełniane ubrania, które zapobiegną przegrzaniu. W przeciwnym razie łatwo będzie o wystąpienie zmian skórnych, takich jak potówki czy czerwona wysypka.
13. W czasie upału nie trenuj zbyt intensywnie. Hamuj również aktywność swojego dziecka, które zapominając o temperaturze, może doprowadzić do odwodnienia i przegrzania organizmu. Powinno unikać zabaw na otwartym słońcu w godzinach południowych.
15. Gdy wybierasz się w długą podróż samochodem, pamiętaj, by wyruszyć w godzinach porannych — wtedy samochód nie będzie tak bardzo nagrzany, a komfort podróży zdecydowanie się poprawi.
16. Unikaj płynów, które zawierają w sobie cukier. Cukier podawany dzieciom, jedynie wzmaga pragnienie. Utratę płynów w przypadku dzieci trzeba koniecznie uzupełniać, pamiętaj więc by zawsze mieć przy sobie butelkę niegazowanej, średniozmineralizowanej wody.
17. Pamiętaj o swoich pupilach. Jeżeli posiadasz zwierzę, pamiętaj, by zapewnić mu bezpieczeństwo. Zadbaj o to, by klatka stała w chłodnym i zacienionym miejscu. Zwierzęta bardzo źle znoszą upały i mogą nie wytrzymać wysokiej temperatury. Powinny mieć stały dostęp do wody i jeść pokarmy, które ją zawierają. Nigdy nie zostawiaj swojego kota czy psa w nagrzanym samochodzie, w którym panuje wysoka temperatura. Taka sytuacja może skończyć się tragicznie!
18. Często odpoczywaj. W te dni nie forsuj się i nie pracuj na otwartym słońcu. Daj sobie chwilę na relaks i nie podejmuj się aktywności, które mogą narażać na niepotrzebną utratę sił i odwodnienie.
19. Uważaj na klimatyzację. Różnica pomiędzy temperaturą pomieszczenia, a powietrza na zewnątrz nie powinna być większa niż 6 stopni. Jeżeli więc upał sięga 30 stopni, nie przebywaj w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jeżeli z chłodnego pomieszczenia od razu wyjdziesz na zewnątrz, gdzie panuje upał, przeziębienie lub angina murowane!
20. Nawilżaj powietrze. Odpowiednie nawilżenie powietrza może przynieść wielką ulgę. Koło otwartego okna możesz postawić miskę z wodą, do której wkropisz olejek zapachowy lub sok z cytryny. Dzięki temu nawilżysz powietrze i odświeżysz mieszkanie. Na kaloryferach możesz rozłożyć mokre ręczniki lub prześcieradła, które będą zmoczone w bardzo zimnej wodzie. Możesz również zainwestować w profesjonalne nawilżacze powietrza, niestety ta opcja jest dość droga.
21. Otwórz drzwi w swoim mieszkaniu. Jeżeli zamkniesz drzwi i okna do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, zacznie ono przypominać piekarnik. Dlatego warto zostawiać je zawsze otwarte, włącznie z łazienką, która jest najchłodniejszym pomieszczeniem.
22. Zacienienie mieszkania. Szczególnego zacienienia będą wymagały okna od strony południowej. Dobrze jest zainwestować w rolety zewnętrzne oraz wewnętrzne na szyby, a także popularne żaluzje. Szczególnie dobrze sprawdzą się te w jasnych odcieniach, ponieważ dobrze odbijają promienie słoneczne.
23. Chroń swoje kwiaty przed palącym słońcem z wyjątkiem palm i kaktusów, które je lubią. Pozostałe możesz zdjąć z parapetu i schować za firanką. Pamiętaj również, by zraszać liście letnią wodą i podlewać je dwa razy dziennie — rano i wieczorem.
24. Ustaw swój komputer w zacienionym miejscu. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do przegrzania obwodów.
25. Schowaj ciemne dodatki. W okresie upałów najlepiej zadbać o to, by otaczały nas dodatki w jasnych barwach. Schowaj ciemne zasłony, narzuty oraz poduszki. Jasne kolory odbijają światło i mniej się nagrzewają.
źródło: kobieta.onet.pl, wikipedia.pl, deccoria.pl