Alexander Stubb, były premier Finlandii, rozmawiał z Wirtualną Polską i poruszył temat wojny na Ukrainie. Nie zabrakło również wątku o Polsce.

Finlandia jest krajem, który zadeklarował chęć przystąpienia do NATO. Motywacją jest oczywiście sytuacja na Ukrainie, gdzie toczy się aktualnie wojna.

Finowie, którzy do tej pory byli neutralni, tym razem postanowili dołączyć do Sojuszu, by zagwarantować sobie wsparcie i większe bezpieczeństwo.

Były premier Finlandii Alexander Stubb rozmawiał z magazynem Wirtualnej Polski. Polityk przyznał, że zawsze był zwolennikiem przyłączenia się do NATO.

– Zawsze byłem zwolennikiem członkostwa Finlandii w NATO. Uważam, że powinniśmy dołączyć do Sojuszu w 1995 roku, kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej. Kiedy w 2008 r. jako szef MSZ Finlandii brałem udział w negocjacjach pokojowych podczas ataku Rosji na Gruzję, powiedziałem wprost, co myślę o działaniach Rosji i jej koncepcji stref wpływów i militarnej agresji. Stwierdziłem też wprost, że powinniśmy wznowić w Finlandii debatę o akcesji do NATO. W odpowiedzi usłyszałem wtedy wiele głosów sprzeciwu – powiedział Stubb.

Były premier Finlandii dodał, że Finlandia z pewnością zostanie członkiem NATO do końca roku.

Przeczytaj również:  Transpłciowa łyżwiarka wyłożyła się na lodzie. Nie wykonała żadnej figury [WIDEO]

– Nie sądziłem, że za mojego życia Finlandia dołączy do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prawie porzuciłem nadzieję. Teraz w ciągu kilku tygodni złożymy wniosek o członkostwo. I będziemy w NATO do końca roku – obwieścił polityk.

Alexander Stubb o zmianach i Polsce

Były premier Finlandii wspomniał także o naszym kraju mówiąc, że jest prawdziwym bohaterem w Unii Europejskiej.

– Dzieją się naprawdę wielkie rzeczy. I jeśli mogę, to dodam tu aspekt polski – bo tak wiele się zmieniło! Przypomnę: kryzys finansowy z 2008 r. był w dużej mierze starciem Północy z Południem Europy. Kryzys uchodźczy z 2015 roku to było z kolei pod wieloma względami starcie Wschodu z Zachodem. Potem Covid-19 zjednoczył nas wszystkich. A teraz, pod wieloma względami, Polska, ze swoim wsparciem dla Ukrainy, Polska, która przyjęła uchodźców, stała się bohaterką Unii Europejskiej. Putin pozmieniał wiele, czyż nie? – pytał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Belgijski historyk mówi wprost: Rząd Niemiec potajemnie trzyma z Putinem. Chodzi o interesy

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tusk zaatakował Morawieckiego, Ziobrę i Kurskiego: „Rakiety balistyczne Putina”

źródło: wp.pl

(Visited 331 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj