propolski.pl: Andrej Babis

Wybory prezydenckie w Czechach. Podano wyniki. Konieczna będzie druga tura

Petr Pavel, były szef sztabu generalnego i Komitetu Wojskowego NATO, zwyciężył pierwszą turę wyborów prezydenckich. Jak wynika z danych z niemal 100 proc. okręgów wyborczych, Pavel zdobył 35,39 proc. głosów. Już niedługo w drugiej turze zmierzy się z byłym premierem Andrejem Babiszem, na którego zagłosowało 35 proc. Czechów.

Jeżeli chodzi o pozostałych kandydatów to, ekonomistka Danusze Nerudova zdobyła 14 proc. głosów. Pozostałym kandydatom przypadło od 6 proc. do mniej niż jednego procenta głosów.

Frekwencja wyniosła 67,27 proc. Jest ona wyższa niż w wyborach, które odbywały się pięć lat temu.

Generał Petr Pavel wygrywa pierwszą turę

– Przywróćmy Czechom porządek i spokój” – z takim hasłem Petr Pavel szedł do wyborów prezydenckich. W czasie swoich wystąpień posługiwał się tytułem wojskowym i przedstawił jako „generał Pavel”. Z wstępnych wyników z niemal 100 proc. komisji wyborczych wynika, że emerytowanemu szefowi sztabu generalnego i Komitetu Wojskowego NATO udało się zdobyć 35,39 proc. głosów. Jest to jednak zbyt mało, by wygrać wybory w pierwszej turze.

W drugiej turze, która odbędzie się 27-28 stycznia zmierzy się z byłym premierem Andrejem Babiszem, który uzyskał 35 proc. głosów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dobromir Sośnierz w Sejmie: „Skamlemy: Unio, dej trochę siana” [WIDEO]

źródło: TVN24 / Twitter

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these