Google Doodle wspomina polskiego matematyka Stefana Banacha. Niewiele mówi się o tym wybitnym uczonym, który był profesorem na Uniwersytecie Lwowskim.

Kim był Stefan Banach i z czego zasłynął?

Stefan Banach ur. 30 marca 1892 roku w Krakowie był wychowywany w stronie zastępczej. Od młodego wieku wykazywał wyjątkowe zdolności lingwistyczne oraz matematyczne.

Przed wybuchem I wojny światowej udało mu się ukończyć dwa lata studiów na Wydziale Inzynierii Lądowej Politechniki Lwowskiej.

Miał wadę wzroku i był leworęczny, dlatego też nie wzięto go do armii. W czasie wojny powrócił do Krakowa, by udzielać korepetycji.

Kariera Stefana Banacha rozpoczęła się przypadkiem

Hugo Steinhaus, inny polski matematyk usłyszał na ulicy, jak Banach prowadzi rozmowę z Ottonem Nikodymem na temat całki Lebesque’a.

Spotkanie to było wielkim odkryciem i zupełnie nową perspektywą dla Banacha. Zaowocowało również wieloletnią współpracą naukową. Steinhaus pomógł Banachowi zdobyć stanowisko asystenta w katedrze Matematyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lwowskiej.

Później jego kariera potoczyła się zawrotnie szybko. Banach został bowiem profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Lwowskim.

W swojej pracy doktorskiej pracował nad analizą funkcjonalną, opracowując podstawowe jej zagadnienia.

Banach po latach stał się prawdziwym autorytetem w dziedzinie matematyki, a szczególnie w analizie funkcjonalnej.
Jego dorobek naukowy przyczynił się do rozwoju lwowskiej szkoły matematycznej.

źródło: YouTube

(Visited 401 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj