propolski.pl: Wspólna deklaracja prezydentów pięciu państw regionu

Wspólna uroczysta deklaracja prezydentów pięciu państw regionu. „Wolni możemy być tylko razem” [WIDEO]

W poniedziałek w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Zamku Królewskim w Warszawie miała miejsce wspólna uroczysta deklaracja prezydentów pięciu państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy. Prezydenci zgodnie podkreślili historyczne znaczenie konstytucji z 1791 roku.

— Wyrażamy przekonanie, że pomyślność naszego wspólnego dziedzictwa i wspólnego domu, zakorzenionych w cywilizacji europejskiej, wymaga, aby właśnie tak jak dom, Europa była budowana na fundamencie podstawowych wartości i zasad. Są nimi bez wątpienia: wolność, suwerenność, integralność terytorialna, demokracja, rządy prawa, równość i solidarność — stwierdzili prezydenci pięciu państw.

Prezydenci Polski — Andrzej Duda, Litwy — Gitanas Nauseda, Estonii — Kersti Kaljulaid, Łotwy — Egils Levits i Ukrainy — Wołodymyr Zełenski przyjęli wspólną deklarację, w której oświadczyli:

— My, Prezydenci – Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Estońskiej, Ukrainy, Republiki Łotewskiej i Republiki Litewskiej – spotykamy się dziś w Warszawie, aby wspólnie uczcić 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja — czytamy w deklaracji.

Przywódcy państw regionu byli ze sobą niezwykle zgodni twierdząc, że „przyjęcie w 1791 roku tego doniosłego aktu, regulującego ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, miało historyczne znaczenie, była to bowiem pierwsza na naszym kontynencie i druga w świecie przyjęta nowoczesna ustawa zasadnicza”.

Politycy wyrazili wdzięczność, że „pomyślność naszego wspólnego dziedzictwa i wspólnego domu, zakorzenionych w cywilizacji europejskiej, wymaga, aby właśnie tak jak dom, Europa była budowana na fundamencie podstawowych wartości i zasad. Są nimi bez wątpienia: wolność, suwerenność, integralność terytorialna, demokracja, rządy prawa, równość i solidarność” — oświadczyli liderzy państw regionu po czym dodali, że „jednocząca się Europa powinna być otwarta na wszystkie kraje i narody, które te wartości podzielają”.

Prezydenci obiecali współpracę wymienionych państw i solidarność dla dobra nas wszystkich.

— Uważamy, że dla nas wszystkich solidarność narodów, szczególnie przy obecnych zagrożeniach dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, jest jednym z kamieni węgielnych pokoju, stabilności, rozwoju, dobrobytu i odporności. Kierując się tym przekonaniem, będziemy z zaangażowaniem kontynuować dialog i współpracę reprezentowanych przez nas państw — czytamy dalej.

Na koniec wystąpienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie prezydent Duda nawiązał do ważnych wydarzeń z przeszłości. Mówił o wspólnej walce w wojnie z bolszewikami w 1920 roku oraz o sprzeciwie wobec Związku Radzieckiego w drugiej połowie XX wieku.

Zobacz również: Andrzej Duda o Konstytucji 3 Maja. Wzmianka pojawiła się w zagranicznej prasie. „To wielkie święto dla Polaków i Litwinów” [WIDEO]

Andrzej Duda wspomniał również o swojej pierwszej zagranicznej wizycie w 2015 roku, kiedy udał się do Estonii, by obchodzić Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

— Pamięć ta pozostaje wśród nas bardzo żywa, dlatego po rozpadzie sowieckiego więzienia narodów, kiedy państwa Europy Środkowo-Wschodniej odzyskały swój niepodległy byt, z naszej części świata nadal dobiega głos w obronie sprawiedliwego ładu międzynarodowego, ładu opartego na sile prawa, a nie prawie siły — przemawiał prezydent.

Oświadczył, że po 230 latach od uchwalenia Konstytucji 3 maja kraje wyciągnęły dla siebie ważną lekcję pokory. Zaznaczył, że losy tych państw splotły się ze sobą na przełomie dziejów, co trzeba w dalszym ciągu pielęgnować dla dobra przyszłości.

— My, obywatele państw Europy Środkowo-Wschodniej, obecni tu Polacy, Litwini, Ukraińcy, Łotysze i Estończycy pamiętamy, że nasze losy są ze sobą ściśle związane. Zdajemy sobie sprawę, że wolni możemy być tylko razem, tylko jednocześnie możemy żyć we własnych, suwerennych ojczyznach, korzystając ze swobód właściwych krajom nowoczesnej, demokratycznej Europy. Wiemy również, że to wielkie pragnienie podzielają nasi przyjaciele z Białorusi. Zgodnie uznajemy, że mają oni prawo, aby ich wolnościowe i europejskie aspiracje jak najszybciej zyskały realny kształt — dodał prezydent RP.

Zobacz również: „Chryja pod Radiem Maryja”. W Toruniu protestowano przeciwko działalności ojca Rydzyka [WIDEO]

źródło: niezalezna.pl, tvp.info

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these