W poniedziałek opublikowano francuskie badania nad szczepionką Pfizera w kwestii wpływu preparatu na ryzyko sercowo-naczyniowe.
Badania przeprowadzono w ramach grupy naukowej Epi-Phare, zrzeszającej francuską Krajową Agencję Bezpieczeństwa Leków (ANSM) i Państwową Kasę Ubezpieczeń Zdrowotnych (CNAM).
Naukowcy wzięli pod uwagę wszystkie przypadki hospitalizacji z powodu zawałów serca na terenie Francji, udarów mózgu i zatorów płucnych między grudniem 2020 a marcem 2021 roku u osób w wieku od 75 roku życia wzwyż, zarówno zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Ostatecznie była to ogromna grupa badawcza wynosząca prawie 30 tys. osób. Badacze porównali występowanie problemów sercowo-naczyniowych w różnych przypadkach; 14-dniowe okresy po pierwszej i drugiej dawce szczepionki potraktowano jako największe prawdopodobieństwo występowania najwyższego ryzyka, a wszystkie pozostałe potraktowano jako okresy kontrolne.
Zobacz również: „Niezamierzone błędy”. WHO poprawi raport dotyczący genezy pandemii
Naukowcy twierdzą, że wyniki ich pracy są uspakajające i wykazują brak powiązań szczepienia preparatem Pfizer/BioNTech ze zwiększonym ryzykiem poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych u osób w wieku 75 lat i starszych, zarówno po podaniu pierwszej, jak i drugiej dawki.
— Ogólnie rzecz biorąc, częstotliwość przyjęć do szpitala z powodu zawału serca, udaru niedokrwiennego mózgu, udaru krwotocznego mózgu i zatorowości płucnej u osób w wieku 75 lat i starszych nie różniła się znacząco” między tymi różnymi okresami — podsumowano w badaniu.
Naukowcy z Epi-Phare planują teraz aktualizację tych danych:
— Gdy tylko informacje będą dostępne, analizy będą kontynuowane, aby zmierzyć to ryzyko, szczególnie u osób z historią zdarzeń sercowo-naczyniowych, w młodszych populacjach, a także dla innych szczepionek przeciwko COVID-19 — podano.
We Francji kampania szczepień rozpoczęła się pod koniec grudnia 2020 roku i początkowo objęła tylko osoby starsze, szczepienia przeprowadzano głównie opisywanym preparatem firmy Pfizer/BioNTech.
Zobacz również: Minister Niedzielski nie ma dobrych wieści: średnia 7-dniowa to wzrost zakażeń
W maju, podczas badania koncentrującego się na szczepionce Pfizer/BioNTech, grupa Epi-Phare ustaliła, że zaszczepienie się zmniejsza ryzyko wystąpienia ciężkiej postaci COVID-19 o 87 proc. u osób powyżej 75. roku życia już po siedmiu dniach od podania drugiej dawki.
Budzi jednak oburzenie fakt, że przeprowadza się takie badania po udostępnieniu preparatu, a nie w trakcie jego tworzenia. Sprowadza się w ten sposób na ludzi ogromne ryzyko zdrowotne, bez pomocy w przypadku komplikacji. Gdyż jak wiadomo, wiele państw (w tym Polska) zrzekło się jakichkolwiek praw do żądania odszkodowań od producentów szczepionek.
Źródło: DoRzeczy.pl