Strona główna Europa Węgrzy są wściekli na Tuska za atak na Orbana: „Wylewa swój własny ból”

Węgrzy są wściekli na Tuska za atak na Orbana: „Wylewa swój własny ból”

6 min czytania
0
1
607
Donald Tusk

Donald Tusk niegdyś chętnie i często dawał się uwieczniać na wspólnych zdjęciach z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Obecnie wszystko uległo zmianie, a były szef RE nie okazuje już sympatii politykowi.

Donald Tusk nie tylko ostro krytykuje węgierskiego przywódcę, ale również pozwala sobie na dosadne komentarze, które wywołują powszechne oburzenie. Jak bowiem wytłumaczyć, że były premier dopuścił się analogii między tym, co dzieje się na Węgrzech, a rzeczywistością III Rzeszy?

W opublikowanym kilka dni temu wywiadzie w niemieckim dzienniku „der Spiegel Donald Tusk posłużył się właśnie takim porównaniem. Na pytanie dziennikarza, czy Węgry nadal są demokracją, były szef RE odparł:

— Orbán rządzi na Węgrzech środkami nadzwyczajnymi od czasu kryzysu uchodźczego. Wykorzystuje strach przed migracją, a teraz przed wirusem, aby rozszerzyć swoją władzę. Niektóre z jego środków prawdopodobnie będą uzasadnione. Jego podejście może nie budzić zastrzeżeń z formalno-prawnego punktu widzenia. Ale to nie ma nic wspólnego z duchem demokracji. Ile razy w naszej historii widzieliśmy, jak politycy stosują prawa, które zostały wprowadzone w celu rozszerzenia ich uprawnień? Wiemy to z Niemiec. Jestem pewien: Carl Schmitt… — wyjaśniał były premier.

Od rozmówcy Tuska padło kolejne zdanie: …prawnik konstytucjonalista, który usprawiedliwiał reżim nazistowski…

— Tak, Carl Schmitt byłby bardzo dumny z Viktora Orbana — powiedział były premier.

Carl Schmitt był niemieckim prawnikiem, jak również politologiem i konstytucjonalistą. Był też specjalistą w zakresie nauk o państwie i prawa międzynarodowego. Schmitt w latach 1933-1945 należał do NSDAP.

Na porównanie między współczesnymi Węgrami z III Rzeszą zareagowała Maria Schmidt, dyrektorka słynnego Domu Terroru w Budapeszcie.

— Szef EPP (EPL) Donald Tusk udzielił wywiadu, w którym brzmi jak Anne Applebaum i snuje paralelę między nazistami a premierem Orbanem, odnosząc się do sposobów walki z koronawirusem. A potem wzywa do „Blitzkriegu” w kwestiach ekonomicznych. Może nie poradził sobie z okropnymi oskarżeniami, które wysuwano przeciwko niemu w 2005-ym roku, gdy wykorzystywano to zdjęcie? — zapytała.

źródło: wpolityce.pl

Reakcja
3
Przeczytaj również:  Tusk: "Nie mam wątpliwości, że gdyby Jarosław Kaczyński wycofał się z czynnej polityki..."
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej napisanych przez Piotr Krzemiński
Załaduj więcej w  Europa

Sprawdź również

Niemcy zaczęli ostro popijać w czasie epidemii. Zaskakujący sondaż

Podczas epidemii koronawirusa zmieniło się wiele okoliczności i warunków życia. Sondaż prz…