propolski.pl: Węgierscy kibice wygwizdali klękających w geście BLM irlandzkich piłkarzy

Węgierscy kibice wygwizdali klękających w geście BLM irlandzkich piłkarzy [WIDEO]

Przygotowująca się do mistrzostw Europy piłkarska reprezentacja Węgier rozegrała w Budapeszcie towarzyski mecz z Irlandią, w którym zremisowała 0:0.

Wiadomo, że Węgrzy są rywalami polskiej reprezentacji w eliminacjach MŚ 2022.

Jeszcze przed rozpoczęciem meczu irlandzcy piłkarze klęknęli w charakterystycznym geście wsparcia ruchu Black Lives Matter. Oznacza on pewnego rodzaju przeprosiny za kolonializm i rasizm. Irlandia nie posiadała jednak kolonii, a sama była w pewnym sensie kolonią brytyjską. Gospodarze w tym czasie stali, wskazując na napis „UEFA Respect” umieszczony na koszulkach. Taką samą postawę zaprezentował prowadzący ten mecz polski sędzia Daniel Stefański.

Zobacz również: Joe Biden: Przekażemy ubogim krajom 500 mln szczepionek

Ostatecznie mecz Węgry — Irlandia został zremisowany wynikiem 0:0. W związku z tym w mistrzostwach Europy Węgry znajdą się w bardzo silnej grupie F razem z Portugalią, Niemcami oraz mistrzem świata Francją.

Do sprawy odniósł się premier Węgier — Viktor Orban, który powiedział: — Na stadionach nie ma miejsca na klęczenie. Węgrzy klęczą tylko w trzech sytuacjach: przed Bogiem, ojczyzną i prosząc o rękę ukochanej. Ten gest jest wymyślony przez kraje, które brały udział w niewolnictwie, my nigdy w tym nie uczestniczyliśmy. Poza tym nie prowokuje się gospodarza, kiedy jest się w gościach.

Zobacz również: Ilu Polaków zyskało odporność na COVID-19? Minister Niedzielski zna odpowiedź

źródło: Twitter.com, tysol.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these