Biały Dom ogłosił, że Stany Zjednoczone nałożą kolejne poważne ograniczenia i sankcje na Rosję. Będą one wymierzone przeciwko 48 rosyjskim firmom zbrojeniowym, 328 deputowanym Dumy Państwowej, a także szefowi największego banku Rosji.

Amerykanie wyrazili solidarność z okupowaną Ukrainą i zadeklarowali przyjęcie uchodźców. Sankcje uderzą również w oligarchę Germana Grefa oraz szefa państwowego Sbierbanku.

– Odcięcie 48 spółek od zachodnich środków technologicznych i finansowych będzie miało głębokie i długotrwałe skutki dla bazy wojskowo-przemysłowej i jej łańcucha dostaw – poinformowało ministerstwo finansów Stanów Zjednoczonych.

– Obecnie Stany Zjednoczone nakładają sankcje na ponad 400 osób i podmiotów, w skład których wchodzą rosyjskie elity, Duma z ponad 300 jej członkami oraz przedsiębiorstwa obronne, dostosowując i wzmacniając restrykcje w ścisłej koordynacji i partnerstwie z UE i G7 – dodał Biały Dom.

– Rubel znacznie się osłabił i oczekuje się, że dalszego osłabiania rynku. Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych była zamknięta na kilka tygodni, a Bank Centralny Federacji Rosyjskiej podwoił stopy procentowe do 20 procent. Firmy są zmuszone wymieniać waluty obce na ruble, aby zapewnić rządowi rosyjskiemu twardą walutę. Przewiduje się, że w 2022 r. gospodarka skurczy się nawet o 15 procent lub więcej – podsumowano w komunikacie.

Przeczytaj również:  Częściowa mobilizacja w Rosji. Pierwsze zatrzymania po fali protestów [WIDEO]

Zobacz również: Zełenski zaapelował do państw Zachodu: „Szczyty pokażą, kto jest przyjacielem, a kto zdrajcą”

Zobacz również: Szymon Hołownia i bot „Jeremi”. To się Ukraińcom nie spodoba [WIDEO]

źródło: RMF FM

(Visited 133 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj