Izrael już od kilku tygodni realizuje program szczepień przeciwko wirusowi COVID-19. Dziennik „The Jerusalem Post”, w oparciu u dane tamtejszego ministerstwa zdrowia, opublikował obszerne zestawienie skutków ubocznych, które nastąpiły u osób po przyjęciu szczepionki.
— Izrael kontynuuje szczepienia na COVID-19 Swoich obywateli, a Ministerstwo Zdrowia uważnie śledzi wszelkie skutki uboczne, których ludzie mogą doświadczyć — czytamy na łamach „The Jerusalem Post”.
Do końca stycznia aż trzy miliony Izraelczyków otrzymało pierwszą dawkę preparatu, z czego 0,23 procent osób zgłosiło skutki uboczne. Wśród zaszczepionych drugą dawką aż 0,26 procent skarżyło się na niepowołane efekty.
Przeczytaj również: Puściły mu hamulce. Patryk Jaki grzmiał w Europarlamencie: „Kto dał wam prawo?!”
Do izraelskich szpitali trafiło 48 osób, z czego u 16 przypadków stwierdzono problemy związane z chorobami serca. U 11 osób odnotowano kłopoty z ośrodkowym układem nerwowym, a reszta była powiązana z wcześniejszymi schorzeniami pacjentów.
Wśród 48 wyżej wymienionych, pięć osób zaszczepiono drugą dawką. Cierpiały one na choroby serca i nadal są badane.
Raport izraelskiego ministerstwa zdrowia — skutki uboczne
7 039 z 3 006 831 zaszczepionych osób zgłosiło do lekarzy niepowołane efekty po przyjęciu pierwszej dawki. W przypadku drugiej było to 4 469 osób z 1 732 534. Dziennik „The Jerusalem Post” w oparciu o oficjalne rządowe dane opublikował listę zawierającą dolegliwości osób po przyjęciu preparatu na COVID-19:
— Ogólne zmęczenie i inne podobne objawy: 2990 po pierwszej dawce, 3230 po drugiej
— Ból w miejscu wstrzyknięcia: 3495 osób po pierwszej dawce, 1035 po drugiej
— Objawy neurologiczne: 302 po pierwszej dawce, 119 po drugiej
— Alergie i wstrząs anafilaktyczny: 177 po pierwszej dawce, 57 po drugiej
— Inne istotne objawy lub zdarzenia, których nie obserwowano podczas wstępnych badań klinicznych preparatu Pfizer: 74 po pierwszej dawce, 28 po drugiej
— Zdecydowana większość skutków ubocznych pierwszej i drugiej dawki wystąpiła u osób w wieku od 20 do 60 lat
— Osoby z wcześniej istniejącymi chorobami częściej wymagały pomocy medycznej lub hospitalizacji po szczepieniu.
Źródło: NCzas