Jak informuje agencja Reuters, Pekin pomimo obowiązujących sankcji wciąż wspiera Kreml. Dziennikarze donoszą, że co najmniej cztery supertankowce chińskich firm były wykorzystane w eksporcie rosyjskiej ropy.

Zgodnie z artykułem, Chiny, które są największym importerem ropy na świecie, wciąż zaopatrują się w rosyjskie surowce, pomimo obowiązujących dotkliwych sankcji. Pekin określił je nielegalnymi i jednostronnymi.

3 grudnia 2022 roku Rada UE zdecydowała o ustaleniu maksymalnej ceny ropy eksportowanej z Rosji (60 dolarów za baryłkę). Tymczasem 5 grudnia 2022 r. weszły w życie unijne sankcje naftowe względem Rosji.

Co oznacza cena maksymalna?

Od 5 grudnia 2022 roku 27 krajów UE (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia i Australia) będą świadczyć usługi w związku z rosyjską ropą transportowaną tankowcami wtedy, kiedy będzie ona kupiona po lub poniżej ceny granicznej.

Ołeksandr Nowak, wicepremier Federacji Rosyjskiej poinformował, że kraj chce stworzyć, a następnie uruchomić mechanizm, który zabroni rosyjskim firmom handlu ropą z państwami w ramach ceny maksymalnej.

9 grudnia 2022 roku wyszło na jaw, że Rosja zastanawia się nad możliwością ograniczenia wydobycia ropy naftowej w kontrze na decyzję państw zachodnich o wprowadzeniu pułapu cen ropy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nie żyje dziennikarz i prezenter muzyczny Marek Gaszyński

źródło: Reuters

(Visited 102 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj