Lata konfliktów i nieporozumień z Brukselą sprawiły, że Polacy coraz bardziej przestają ufać Unii Europejskiej. Sondaż nie pozostawia złudzeń. Jak wskazuje „Rzeczpospolita”, powołując się na badania opinii publicznej Eurobarometr prowadzone na zlecenie KE, zaledwie 50 proc. Polaków „ufa” Wspólnocie.

Gazeta podkreśliła, że Komisja Europejska od 1973 roku upublicznia kompleksową analizę stosunku obywateli państw członkowskich do integracji.

— Od kiedy Polska była nimi objęta, tradycyjnie należała do najbardziej entuzjastycznie nastawionych do zjednoczonej Europy państw — dodaje dziennik.

Najnowsze wydanie Eurobarometru potwierdza, że jedynie 50 proc. z nas ma zaufanie do Unii, 38 proc. nie ma zaufania, a 12 proc. nie ma żadnego zdania w tej sprawie. Sondaż pokazuje, jak bardzo spadł wskaźnik zaufania do Wspólnoty.

— To ledwie trochę lepiej niż unijna średnia (49 proc. pozytywnych odpowiedzi i 43 proc. negatywnych), ale już bardzo daleko za entuzjastyczną Portugalią (78 proc. zaufania do UE), Irlandią (74 proc.) czy Litwą (70 proc.) — czytamy.

Zobacz również: Krzysztof Jackowski szczerze o ojcu Rydzyku: „Mógłby uznać, że jestem demonem”

Jak donosi dziennik, jedynie od zeszłego roku wskaźnik zaufania do UE spadł w Polsce o 6 pkt proc.

— Oprócz Polski załamanie nastąpiło zresztą jedynie w Austrii (o 3 pkt proc., do 41 proc.) i Danii (o 1 pkt proc., do 62 proc.) — przekazała gazeta.

Zdaniem „Rzeczpospolitej” główną przyczyną, za której sprawą UE traci autorytet, są gwałtowne spory, jakie od sześciu lat rząd toczy z Brukselą, chociażby o reformę sądownictwa czy powiązania wypłaty funduszy europejskich z praworządnością.

Kolejnym wskaźnikiem jest pogarszający się stan gospodarki.

— Choć Polska należy do wąskiego grona krajów UE, które z punktu widzenia ekonomicznego przeszły przez pandemię z relatywnie niewielkimi stratami, odczucie Polaków jest inne — przekonuje dziennik.

Źródło: tysol.pl

(Visited 6 575 times, 1 visits today)

2 KOMENTARZE

  1. Jeszcze ze trzy lata rządów partyjnych nawiedzonych urzędasów bez mandatu społecznego a z poparciem partii i układów, a wszyscy będą wiać od tej unii jak najdalej! Więcej Timmermansów, Jourovych, Vonderlejenów, Tusków, Junkerów a cała ta idea wspólnoty pójdzie psu w du..!

  2. Jeszcze niech odbiorą fundusze bo im tak się podoba bo nie podoba się rząd i nie demontują niepodległości! Spadek poparcia będzie galopujący! I referendum!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj