Serwis dw.de przedstawił reakcje niemieckiej prasy na powrót Donalda Tuska do krajowej polityki. Te okazały się pełne zachwytu i entuzjazmu. Medialne doniesienia potwierdziły się i były premier zawitał do Polski przejmując stanowisko przewodniczącego PO po Borysie Budce.

Polityk zapowiedział, że będzie aktywnie angażował się w spór ze Zjednoczoną Prawicą. Czy zdoła przy okazji odratować poważnie podupadającą w sondażach Koalicję Obywatelską?

Comeback Tuska odbił się szerokim echem poza granicami naszego kraju. Do sprawy odniosły się niemieckie media, które nie szczędziły byłemu szefowi RE pozytywnych komentarzy.

Donald Tusk mógłby do polskich wyborców, jak kiedyś Angela Merkel do niemieckich, zawołać „Znacie mnie”, co dosyć dobrze obrazowałoby jednak dylemat Platformy Obywatelskiej — napisał Peter Sturm z „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

W opinii gazety Tusk „musi teraz wiarygodnie przekazać, że w czasie swojej trzeciej kadencji premiera będzie działał lepiej niż podczas dwóch pierwszych”.

Na tym się jednak nie skończyło. „Tageszeitung” — inny niemiecki dziennik porównał Tuska do „białego rycerza”.

— Dla niektórych Tusk uosabia zbawcę w potrzebie, który może ponownie przekształcić Polskę w demokratyczne państwo prawa – z wolnością prasy, niezawisłymi sądami i ochroną mniejszości, zwłaszcza społeczności LGBT. Dla innych jest symbolem zła: nazistowskiego kolaboranta, który z Angelą Merkel mówi po niemiecku, a z Władimirem Putinem po rosyjsku i którego neoliberalny rząd nie miał pieniędzy dla małych ludzi — zaznaczyła warszawska korespondentka „TAZ” Gabriele Lesser.

Przeczytaj również:  Zełenski rozmawiał telefonicznie z Scholzem. Co z tego wynikło?

Poniżej cały tekst: Prasa w Niemczech o powrocie Tuska: „Biały rycerz”

Zobacz również: Prof. Simon skomentował podejście do szczepień: „Trzeba być kompletnym pajacem”

Zobacz również: Hołownia w superlatywach o Tusku: „Żaden Polak tego wcześniej nie osiągnął”

źródło: dw.com, wmeritum.pl

(Visited 2 711 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj