Przemysław Czarnek przedstawił najnowsze dane dotyczące ukraińskich uczniów uczęszczających do polskich szkół. Obecnie liczbę ukraińskich dzieci w polskich placówkach szacuje się na 75 tysięcy.

Przemysław Czarnek twierdzi, że 10 proc. z nich zaczęło naukę w oddziałach przygotowawczych. Ministerstwo Edukacji i Nauki szacuje, że do szkół może się zgłosić nawet 700 tys. dzieci, które wraz ze swoimi rodzicami uciekły z Ukrainy. Szczegółowe informacje na ten temat zostały przedstawione na piątkowej konferencji prasowej MEiN.

Czarnek przedstawia dane

– Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy daje możliwości elastycznego zapewnienia edukacji ukraińskim dzieciom. Na prośbę samorządowców daliśmy narzędzia do tworzenia oddziałów przygotowawczych. W nich dzieci z Ukrainy będą się uczyć minimum sześć godzin tygodniowo języka polskiego. Wszystkie programy mają być realizowane zgodnie z naszymi możliwościami, w tym kadrą nauczycielską – zakomunikował minister edukacji na piątkowej konferencji prasowej.

– Odziały przygotowawcze mogą być tworzone w infrastrukturze, która nie jest przeznaczona na cele oświaty. Dziś i w kolejnych dniach będziemy podejmować decyzje dot. infrastruktury nieoświatowej, którą przekazują spółki Skarbu Państwa – oznajmił Przemysław Czarnek.

– Jesteśmy zobowiązani nie zakłócać polskiego systemu edukacji po to, żeby polskie dzieci w polskich szkołach mogły w normalny sposób kontynuować swoją edukację i przygotowywać się do promocji do następnych klas – stwierdził szef resortu edukacji.

Przeczytaj również: Rosyjski oligarcha nie ma pojęcia, jak żyć po nałożeniu sankcji: „Nie mam nawet na sprzątaczkę”

Przeczytaj również: Siergiej Ławrow otwarcie grozi NATO: „Transporty wiozące broń staną się celem”

Źródło: Do Rzeczy

(Visited 83 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj