propolski.pl: Prezydent Estonii o tym, że już nic nie będzie takie samo

Prezydent Estonii: nie powinniśmy wracać do świata sprzed pandemii

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid była gościem w programie „Dzień na Świecie” i wypowiedziała wiele zaskakujących słów. Zdaniem polityk powrót do rzeczywistości sprzed pandemii będzie niemożliwy, a nawet wręcz niepożądany.

Kaljulaid jest zdania, że wszystko to, czego doświadczamy od roku jest jedynie konsekwencją długotrwałych zmian klimatu i szkód, jakie czyni gatunek ludzki.

— Nigdy nie powinniśmy wrócić do tego, co było wcześniej. Ta pandemia to kolejny przejaw zmian klimatu. Manifestacja tego, jak jako gatunek ludzki obciążamy globalny ekosystem. Myślę, że to dzwonek ostrzegawczy. Cały wysiłek powinniśmy skierować na „zielony skręt”. Bardzo się cieszę, że to myślenie łączy nas z Polską — powiedziała prezydent Estonii.

Cały wywiad z prezydent Estonii będzie można obejrzeć w programie „Dzień na Świecie” o godz. 22:40 w Polsat News lub jako późniejsze nagranie na stronie polsatnews.pl.

Jan Mikruta dziennikarz prowadzący podniósł kwestię własnego paszportu szczepionkowego, na co Kaljulaid odparła:

— Tak, mamy już nasz estoński certyfikat szczepienia. Bardzo prosty, wygląda jak kod QR. Nic wyjątkowego. Ale informacje są ważne. Wygląda tak. To po prostu kod QR. Nic wyjątkowego. Zawiera dane, które można elektronicznie zweryfikować. Nie przekazuje żadnych danych, pozwala jedynie potwierdzić szczepienie — powiedziała.

— Popiera pani europejski paszport szczepionkowy? — spytał Mikruta.

— Oczywiście. Krajowe byłyby pozbawione znaczenia. Głównym celem jest umożliwienie pełnego funkcjonowania Strefy Schengen a może także bardziej międzynarodowych podróży okazicielom tych certyfikatów. Wolę słowo certyfikat, paszport to co innego — wyjaśniła prezydent Estonii.

Prowadzący rozmowę ciekaw był, jak jego gość widzi powrót do normalności „po covidzie”?

— Nigdy nie powinniśmy wrócić do tego, co było wcześniej. Ta pandemia to kolejny przejaw zmian klimatu. Manifestacja tego, jak jako gatunek ludzki obciążamy globalny ekosystem. Brzemię, którego inaczej praktycznie byśmy nie odczuli. Myślę, że to dzwonek ostrzegawczy. Nigdy nie powinniśmy już wrócić do tamtego świata. Cały wysiłek powinniśmy skierować na „zielony skręt”. Bardzo się cieszę, że to myślenie łączy nas z Polską. Działamy i musimy to robić tak szybko, jak to możliwe, łagodząc równocześnie społeczne obciążenia, by ci, którzy mają mniej, nie ponosili większego kosztu zmian. Mówiąc więc otwarcie nie powinniśmy wracać do tego, co było. To pierwsze ostrzeżenie dla ludzkości. Potraktujemy je poważnie, czy potrzebujemy więcej? Wtedy może być za późno — tłumaczyła Kaljulaid.

źródło: polsatnews.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these