Premier Węgier Viktor Orban udzielił wywiadu dla Radia Kossuth i podkreślił, że Unia Europejska musi znaleźć rozwiązanie dla spadku swojego znaczenia gospodarczego w świecie.

— Sądząc po wynikach gospodarczych Polski, za 10 lat będzie ona nowymi Niemcami Europy — ocenił premier Węgier Viktor Orban, chwaląc nasz kraj.

— Europa Środkowa jest w bardzo dobrej kondycji i patrząc na liczby oraz polskie wyniki gospodarcze zaryzykuję strategiczne twierdzenie, że za 10 lat Polska będzie nowymi Niemcami Europy — dodał polityk.

Premier Węgier ocenił, że Europa przeżywa znaczne trudności, z którymi teraz musi walczyć.

— Zachodzi na świecie wielka zmiana, która przesądzi o tym, gdzie będzie miejsce Zachodu, ludzi Zachodu, świata Zachodu, Europy, a w niej Europy Środkowej. Jesteśmy w środku wielkiego procesu przeobrażeń — kontynuował szef Fideszu.

Orban podkreślił, że obecnie konsultuje się z naukowcami, którzy badają temat możliwych środków zaradczych oraz reakcji na poziomie europejskim i węgierskim.

Zobacz również: Rabiej atakuje dziennikarza TVP: „Na nic więcej nie zasługujecie. Tylko na pogardę”

Uświadomił, że z opracowania, które czytał, wynika, że udział Europy w światowej produkcji do 2050 r. spadnie do 15-17 proc.

— Mamy 2020 rok i już jesteśmy na tym poziomie. Wszystkie procesy zachodzą dużo szybciej. Odwrót Europy następuje dużo szybciej niż wcześniej. Europejską odpowiedź na to muszą znaleźć „grube ryby”. Węgry tego nie rozwiążą, powinni to rozwiązać Niemcy, Brytyjczycy — którzy już odpowiedzieli wystąpieniem z UE, uznając nas za beznadziejny przypadek — czy Francuzi. To oni muszą udzielić odpowiedzi na te strategiczne pytania. My możemy w tym uczestniczyć, ale to nie my trzymamy kasę. Możemy zrobić jedno: odrobić pracę domową. A Europa Środkowa jest w bardzo dobrej kondycji i patrząc na liczby oraz polskie wyniki gospodarcze zaryzykuje strategiczne twierdzenie, że za 10 lat Polska będzie nowymi Niemcami Europy — powiedział Viktor Orban.

źródło: wpolityce.pl

(Visited 610 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj