propolski.pl: Małpa

Powtórka z rozrywki? Władze zalecają szczepienia lekarzy przeciwko małpiej ospie

Francuski Najwyższy Urząd Zdrowia (HAS) wygłosił komunikat, w którym zalecił szczepienia lekarzy i innych osób, które miały styczność z potwierdzonym przypadkiem małpiej ospy. We Francji na ten moment stwierdzono trzy przypadki zachorowań na tę chorobę.

HAS poinformował, że konieczne będzie szczepienie osób, które miały kontakt z zarażonymi wyłącznie szczepieniami trzeciej generacji. Chodzi o duńską szczepionkę Imvanex firmy Bavarian Nordik.

Taki rodzaj szczepienia według HAS może dać o wiele lepsze wyniki niż w przypadku podania szczepionek pierwszej i drugiej generacji. Szczepiono nimi przeciwko ospie w latach 80.

HAS dodaje, że szczepienie najlepiej podać w ciągu 4 dni po tym, jak dana osoba miała kontakt z zakażonym. Może to również mieć miejsce najwyżej 14 dni później w dwóch dawkach lub w trzech dawkach dla osób, które mają niższą odporność.

Czym jest małpia ospa i jakie są jej objawy?

To wirusowa choroba odzwierzęca, która występuje w Afryce Środkowej i Zachodniej. Skąd taka nazwa? Chorobę po raz pierwszy opisano u zwierząt w 1958 roku, kiedy u małp laboratoryjnych pojawiły się ogniska choroby, które przypominały ospę.

– Małpia ospa nie atakuje tylko małp, występuje także wśród innych drobnych zwierząt afrykańskich. Poza tym prawie wszystkie zwierzęta, nawet foki, mają zakażenia pokswirusowe, czyli wywołujące ospę. A dwa rodzaje tych wirusów atakują tylko ludzi – wyjaśnił prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Gut.

Małpią ospą można zarazić się od kontaktu z osobą lub zwierzęciem zarażonym, a także poprzez materiał zainfekowany wirusem. Zachorować można w wyniku bezpośredniego kontaktu z krwią lub płynami ustrojowymi zakażonych zwierząt. Okres inkubacji wirusa trwa od 6 do 13 dni, może również wahać się od 5 do 21 dni.

Choroba ta objawia się najczęściej bólem głowy, powiększeniem węzłów chłonnych, gorączką i charakterystyczną wysypką. Dolegliwości te mogą utrzymywać się od 2 do 4 tygodni.

– Obraz kliniczny małpiej ospy przypomina ospę prawdziwą, pokrewną infekcję ortopoksywirusową, która została uznana za zwalczoną na całym świecie w 1980 roku. Ospa małpia jest mniej zaraźliwa niż ospa prawdziwa i powoduje mniej ciężką postać choroby – napisano na stronie WHO.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mocny wykład Grzegorza Brauna. Mówi o niszczeniu Polskości i wciąganiu nas w wojnę [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Babcia Kasia” do policjantów: „Ku**a… pie***lony..”. Otrzyma zadośćuczynienie [WIDEO]

źródło: NCzas.com, rp.pl, onet.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these