Jak podaje „Rzeczpospolita” sytuacja małych przedsiębiorców w Polsce staje się wręcz nie do zniesienia. Małe placówki handlowe mocno odczuwają skokowy wzrost kosztów, wysoką inflację, ale i konkurencję większych sieci.

W 2008 r. w naszym kraju było jeszcze ok. 460 tys. sklepów, teraz jest o 90 tys. mniej. Gazeta zaznacza, że dawno nie było tak ogromnego spadku, jak w ostatnich miesiącach.

– Przez rok z polskiego rynku zniknęło blisko 4 tys. sklepów. W kolejnych miesiącach może być jeszcze gorzej – przekazał „Rz” rzecznik firmy Tomasz Starzyk.

Najbardziej cierpią sklepy spożywcze, jednak problematyczny trend tyczy się również innych sektorów. W 2022 r. ponad 9,5 tys. sklepów zawiesiło swoją działalność. Problemów doświadczają także kwiaciarnie, sklepy sportowe i medyczne.

– Jeszcze większe znaczenie mają bardzo szybko rosnące koszty utrzymania punktów stacjonarnych, gdzie często podwyżki cen energii i gazu sięgają kilkuset procent. Do tego dochodzą rosnące ceny produktów, co nie pozwala na zwiększenie sprzedaży – mówi Jolanta Tkaczyk, kierownik Katedry Marketingu Akademii Leona Koźmińskiego.

Ponadto sklepy stacjonarne muzą konkurować ze sklepami internetowymi, co ma duże znaczenie szczególnie w przypadku sprzedawców kosmetyków, odzieży i sprzętu elektronicznego.

Realia w Polsce skomentował również redaktor naczelny „Najwyższego Czasu!” Tomasz Sommer, który nie przebierał w słowach.

– To nie jest rzeź małych sklepów. To jest rzeź małych firm spowodowana przez drożyznę, inflację Morawieckiego i rabunkowy system podatkowy. Tylko likwidowane sklepy i knajpy łatwo zobaczyć. PiS właśnie demoluje podstawę gospodarki – przyznał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Odnaleziono ciała kobiety i dziecka w Karkonoszach. Szokujące ustalenia służb

źródło: Twitter

(Visited 164 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj