propolski.pl: Patryk Jaki o sojuszu Polski z Ukrainą

Patryk Jaki o nowym sojuszu Polski z Ukrainą: Jest szansa zbudować coś dużego w naszym regionie

Atak wojsk rosyjskich zbliżył do siebie Polskę i Ukrainę. Nasz kraj stał się miejscem ucieczki dla wielu uchodźców cierpiących z powodu wojny. Patryk Jaki jest zdania, że władze obu państw mogą dojść do porozumienia i w przyszłości zawiązać nowy sojusz.

– Jest ogromna szansa, by zbudować znów coś dużego w Europie Środkowo-Wschodniej – oświadczył Patryk Jaki.

Wojna na Ukrainie pokazała, że Kijów może liczyć na wsparcie Warszawy. Wielu ekspertów uważa, że oba kraje mogą w przyszłości współpracować ze sobą i będzie to współpraca oparta na silniejszych fundamentach.

Wizję tę podziela również Patryk Jaki, który przywołał historyczny przykład.

– Wiemy z historii, że położenie Polski zawsze było jej problemem. Od wieków byliśmy narażeni na zapędy imperialne zarówno Niemiec, jak i Rosji. Pamiętamy również czasy tureckich zakusów w naszej części świata. Oprócz tych wad są też zalety. Dziś widać to najlepiej – powiedział Patryk Jaki.

– Sojusz mógłby mieć wiele podobieństw do czasów I Rzeczpospolitej. Szczególnie dzisiaj ten model może być bardzo atrakcyjny w zderzeniu z machiną moskiewską – dodał polityk.

– Trzeba tu wrócić do klasyków literatury, np. Feliksa Konecznego, który pokazywał, jaka jest różnica pomiędzy naszą cywilizacją znajdującą się na terenach I Rzeczypospolitej, cywilizacją zachodniołacińską opartą na rzymskim katolicyzmie, a cywilizacją rosyjską, którą nazywał cywilizacją turańską – zaznaczył.

W ocenie Jakiego Rosja odbiega od Europy Środkowo-Wschodniej pod kątem cywilizacyjnym. Rosjanie przez wiele lat pokazywali, że nie obchodzi ich los ludzi.

– Polacy bardzo dobrze pamiętają Katyń, strzały w tył głowy, masowe gwałty na kobietach, itd. Lata mijają, niby żyjemy w cywilizowanym świecie, a Rosjanie robią to samo – podkreślił Patryk Jaki, który uważa, że Polska powinna zabiegać o to, by Ukraina została włączona do Unii Europejskiej.

– Jest ogromna szansa, by zbudować znów coś dużego w Europie Środkowo-Wschodniej, na tyle mocnego, żeby Niemcom czy Rosji nie przyszło w najbliższym czasie do głowy próbować unicestwić Polskę i Ukrainę oraz podporządkować sobie tereny I Rzeczypospolitej – zakończył.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Michał Szpak składa wielkanocne życzenia i bryka w majtkach na balkonie. Internauci w szoku

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dlaczego w śmigus-dyngus oblewamy się wodą? Historia tradycji lanego poniedziałku

źródło: wpolityce.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these