Papież Franciszek ogłosił tymczasowe zawieszenie działalności na rzecz dziesięciodniowego odpoczynku absolutnego. Duchowny będzie teraz korzystał z terapii chirurga ortopedy.

Medycy wykluczają konieczność operacji, jednak papież Franciszek zmuszony był udać się na wypoczynek.

Jak wyjaśnił specjalista ortopeda Francesco Bove duchowny miał problemy z poruszaniem się ze względu na silny ból w kolanie. Lekarz powiedział, że choroba zwyrodnieniowa stawów, która doskwiera papieżowi, ma swój początek w operacji, którą przeszedł w 1994 roku w Buenos Aires. Wówczas wstawiono mu protezę prawego biodra.

– Częściowo odpowiedzialna za to jest proteza, która powoduje nierównomierne obciążenie stawu, ale również przyzwyczajenie księży i zakonnic do modlitwy na kolanach mogło pogorszyć jego stan – mówił dr Bove, prezes Fundacji na rzecz Walki z Chorobami Zwyrodnieniowymi Stawów i Osteoporozą we Włoszech.

Dr Bove zalecił papieżowi leczenie przeciwzapalne, jednak aktualnie uważa, że w obliczu tak poważnych dolegliwości, to może być za mało.

– Jeśli przez dłuższy czas nie będzie poprawy, konieczna może być operacja, aby przywrócić funkcję stawów – powiedział specjalista ortopeda. Ponadto dodał, że wiele z tych zjawisk jest odwracalnych. Dr Bove podkreślił, że „ponieważ są to patologie postępujące, pacjent coraz częściej staje się nieruchomy”.

Jak wyjaśnił „staw ulega deformacji i właśnie w takich przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, polegająca na zastąpieniu powierzchni stawowych sztucznymi protezami”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zełenski w mocnych słowach krytykuje Turcję: „Ankara nie może podejmować takich działań”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Miedwiediew zaapelował do przywódców Francji, Niemiec i Włoch: „Strzeżcie się”

źródło: DoRzeczy.pl

(Visited 211 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj