Chiński koncern Sinovac opracowuje swoje własną szczepionkę na COVID-19. Wbrew wcześniejszym informacjom, szczepionka wykazała skuteczność na poziomie 50,4 procent w badaniu klinicznym trzeciej fazy w Brazylii — poinformował instytut Butantan.

Wcześniej, skuteczność chińskiej szczepionki na COVID-19 szacowano na 78 procent. Wówczas przedstawiciele Butantanu oświadczyli, że szczepionka Sinovacu o nazwie CoronaVac wykazała 78-procentową skuteczność w zapobieganiu przypadkom „od łagodnych do ciężkich”, wymagającym hospitalizacji.

W toku kolejnych badań poświęconych nad preparatem, okazało się jednak, że chińscy naukowcy nie wzięli pod uwagę przypadków z „bardzo lekkimi” objawami, które nie wymagają leczenia szpitalnego. Po ich uwzględnieniu ogólna skuteczność preparatu spada do 50,4 procent.

Szczepionka co prawda spełnia minimalne wymagania Światowej Organizacji Zdrowia oraz brazylijskiej agencji rządowej regulacji rynku farmaceutycznego Anvisa. Problem polega na tym, że skuteczność preparatu zaproponowanego przez Sinovac jest znacznie niższa od konkurencji. Szczepionki firm Moderna, BioNTech oraz Pfizer wykazują skuteczność sięgającą 90 procent.

Agencja Reutera informuje, że opublikowane wyniki okazały się wielkim rozczarowaniem dla brazylijskiego rządu. Chińska szczepionka jest jednym z dwóch preparatów, które tamtejsze władze chcą zastosować w walce z epidemią COVID-19.

Przeczytaj również: Tusk zabrał głos w sprawie rocznicy śmierci Adamowicza. Takiej reakcji internautów się nie spodziewał

Źródło: PAP

(Visited 1 049 times, 1 visits today)
Przeczytaj również:  Trump zaczyna oczyszczanie? Niezidentyfikowani agenci federalni ściągają Antifiarzy z ulicy. Na nic jęki i krzyki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here