Brazylijski minister zdrowia Eduardo Pazuello podczas przesłuchania na forum senatu Brazylii poinformował, że w amazońskiej puszczy doszło do identyfikacji trzykrotnie bardziej zaraźliwej mutacji COVID.

Odmiana COVID zidentyfikowana w brazylijskiej Amazonii może być trzykrotnie bardziej zaraźliwa od tej, która wywołała pandemię — ostrzegł Eduardo Pazuello. Minister dodał następnie, że w jego opinii obecne na rynku szczepionki poradzą sobie z potencjalnym zagrożeniem ze strony mutacji.

Szef brazylijskiego resortu zdrowia uspokajał parlamentarzystów co do gwałtownego i nieprzewidzianego wzrostu zakażeń w ostatnich miesiącach. Jego zdaniem wzrost został już opanowany.

Przeczytaj również: Obostrzenia i restrykcje poluzowane. Zmiany, które wchodzą w piątek i o których powinieneś wiedzieć

Minister powiedział także, że połowa brazylijskiej populacji otrzyma preparat do czerwca, zaś całe społeczeństwo zostanie najpewniej zaszczepione do końca bieżącego roku. Szczepionki nabyte przez brazylijski rząd zostały wyprodukowane przez chiński Sinovac Biotech oraz brytyjską firmę AstraZeneca. Program szczepień rozpoczęto trzy tygodnie temu.

Eduardo Pazuello nie udzielił jednak informacji, kiedy i jak przeanalizowano skuteczność chińskiego i brytyjskiego preparatu przeciw niedawno odkrytej amazońskiej mutacji COVID.

Przeczytaj również:  Polska nie wpuści Ławrowa. Rosjanie nie wytrzymali

Agencja Reuters z kolei donosi, że Instytut Butantan w Sao Paulo (współpracujący z Sinovac w testowaniu chińskiej szczepionki) oświadczył, że rozpoczął badania nad wariantem amazońskim, ale przez najbliższe dwa tygodnie nie będzie mógł wyciągnąć żadnych wniosków.

Przeczytaj również: Amerykański senator wzywa polski rząd do odwrotu. Padły słowa o wolnych mediach i hitlerowcach

W ciągu ostatniej doby poinformowano aż o 54 742 przypadkach zakażenia COVID oraz o 1351 zgonach. Od początku pandemii zakażonych zostało 9,7 miliona osób. Śmierć poniosło 236 tysięcy brazylijskich obywateli.

Źródło: NCzas

(Visited 1 729 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj