propolski.pl: Prezydent Zełenski

Niemieckie media: Zełenski osiągnął efekt odwrotny od zamierzonego

Według niemieckich mediów ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski popełnił dyplomatyczny błąd. Chodzi o niechęć do spotkania z prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeirem.

Frank-Walter Steinmeier chciał przybyć do Kijowa, by porozmawiać z prezydentami Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Jak się okazuje, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie życzył sobie tej wizyty.

– Wypraszanie niemieckiego prezydenta i jednoczesne wzywanie do złożenia wizyty niemieckiego kanclerza, aby zamówić dodatkowe czołgi, nie jest sposobem na skuteczne wywarcie presji na niemiecki rząd – relacjonuje dziennik „Hannoversche Allgemeine Zeitung”.

– Akurat teraz wzrosła presja na Scholza, aby w końcu pokazał się w Kijowie, akurat nie dało się już nie słyszeć krytyki jego niezdecydowania. A tu Zełenski daje mu najlepszy powód, aby znowu wszystko odsunąć. Tam, gdzie niemile widziana jest głowa państwa, nie może dać się zaciągnąć kanclerz – dodano w materiale.

Do sprawy odniósł się wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, który podkreślił, że nieobecność Steinmeiera w Kijowie to efekt bardzo przemyślanej polityki Zełenskiego.

– On odróżnia – i bardzo słusznie – polityków, którzy ostrzegali przed neoimperialną polityką Federacji Rosyjskiej od tych przywódców, którzy przez lata bagatelizowali czy wręcz lekceważyli stanowisko narodów Europy Środowej i Wschodniej – Bałtów, nas Polaków, ale również Rumunów – powiedział Rzymkowski.

– Steinmeier był przez wiele lat ministrem spraw zagranicznych w rządzie Angeli Merkel, a prowadzona przez niego polityka kojarzy się Zełenskiemu ze zbliżeniem Niemiec z Rosją. Mówił o tym kiedyś Donald Trump, tłumacząc, że ten deal sprowadza się do dwóch rzeczy: Rosjanie sprzedają gaz Europie za pośrednictwem Niemiec, Niemcy dostarczają Moskwie euro, a Moskwa kupuje za to broń, aby podbić kraje ościenne – dodał polityk.

Zobacz również: Ukraińscy żołnierze pokazali nagranie skierowane do Polaków. Piękny przekaz [WIDEO]

Zobacz również: Joe Biden: Zatwierdziłem nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Źródło: Deutsche Welle

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these