propolski.pl: Absurdalny pomysł posła Lewicy

Niemiecki historyk jest zdania, że Niemcy powinny zapłacić Polsce reparacje

Niemiecki historyk i publicysta dr Karl Heinz Roth jest zdania, że Niemcy powinny wypłacić reparacje wojenne na rzecz Polski. O swoich wnioskach opowiedział w czasie rozmowy z „Polska Times”.

Historyk przybliżył kilka powodów uzasadniających jego stanowisko.

— Po pierwsze dlatego, że Polacy potrzebują tych reparacji. Po drugie dlatego, że z punktu widzenia prawa międzynarodowego Polska posiada prawo do wypłacenia jej reparacji wojennych — stwierdził.

Dr Karl Heinz Roth ocenił, że jeżeli wypłata reparacji za zbrodnie hitlerowskie nie nastąpi, to nigdy nie pojawi się szansa na pełne pojednanie Niemców i Polaków.

Publicysta przypomniał oświadczenie władz PRL z 1953 r., które uważa za istotne i wiążące.

— Oświadczenie to nie jest wiążące prawnie, ponieważ Polska nie posiadała wtedy suwerenności, przynajmniej w zakresie decydowania o tych roszczeniach reparacyjnych — wyjaśnił Roth.

Jest przy tym zdania, że w Niemczech takie podejście jest mało popularne i raczej niewielu obywateli tego kraju ma świadomość takiej powinności.

— Oficjalna polityka Niemiec oraz partii politycznych w Niemczech bojkotuje tego rodzaju stanowisko — powiedział dr Roth.

Ujawnił, że większym poparciem w Niemczech cieszy się temat reparacji dla Grecji.

— Dosyć silnymi wpływami cisza się stowarzyszenia niemiecko-greckie i Greków mieszkających w Niemczech. Zaangażowały się one na rzecz wsparcia tych roszczeń ze strony Grecji. Uważam, że konieczne są podobne działania Polaków w Niemczech i tamtejszych organizacji polskich, które mogą lobbować za reparacjami, tworzyć jakiś nacisk na niemieckie władze — podsumował niemiecki historyk.

Zobacz również: Niedzielski wspomina o najczarniejszych scenariuszach: „Czwarta fala rozpędza się”

Zobacz również: Imigranci coraz mocniej napierają na Polską granicę. Pojawiło się nagranie z całego zajścia [WIDEO]

źródło: wmeritum.pl, wpolityce.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these