Niemiecka gazeta „Welt” zachwala broń, która „robi furorę na Ukrainie”. Chodzi o rakiety przeciwlotnicze Piorun oraz amunicję krążącą Warmate. Dziennik podkreślił, że w mediach społecznościowych powstał pewnego rodzaju kult tego uzbrojenia.

– Pioruny i Warmate to nowoczesne polskie systemy uzbrojenia, rakiety i drony kamikadze używane na Ukrainie. Wraz z rozpoczęciem przez Rosję wojny z Ukrainą broń taka jak brytyjski pocisk przeciwlotniczy Javelin zyskała rozgłos nie tylko w kręgach ekspertów. Jednak to właśnie mało znane polskie systemy są niemal codziennie chwalone przez ukraińskich urzędników – napisała niemiecka gazeta.

Redakcja wyjaśnia, że „wokół systemu (rakietowego) z Polski powstał prawdziwy kult. Użytkownicy udostępniają wizerunki świętych z rakietą Piorun”. Potwierdzono również, że Ukraińcy traktują Polskę „jako najważniejszego partnera i mają ku temu powody”.

Niemiecka gazeta zauważa, że nasz kraj przekazuje Ukrainie sprzęt własnej produkcji.

– Mniej znany jest natomiast fakt, że dostawy obejmują nie tylko stary sprzęt konstrukcji radzieckiej, ale także najnowocześniejszą broń polskiej produkcji. Jest to ogromne osiągnięcie dla krajowego przemysłu zbrojeniowego. Nawet USA zaczęły ostatnio kupować pociski Piorun. To wyróżnienie, ponieważ Pentagon zazwyczaj opiera się na produkcji krajowej – czytamy w „Welt”.

Przeczytaj również:  „Idioci w stanie spoczynku z generalskimi pagonami nie muszą nas straszyć”. Miedwiediew ostrzega

– Piorun jest porównywalny z amerykańskim pociskiem Stinger, który jest również używany przez Bundeswehrę. Mówi się jednak, że jest on o dwie generacje nowocześniejszy. Można go używać w nocy i jest niezwykle precyzyjny. Producent milczy na temat szczegółów. Piorun jest uważany za szczególnie skuteczny w walce z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Ukraińcy twierdzą nawet, że zestrzelili już rosyjskie samoloty bojowe i śmigłowce za pomocą rakiet Piorun – przyznano.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Krzysztof Bosak o rządzie PiS: „To będzie już oczywiste przekształcenie Polski w jakąś unijną wycieraczkę”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szymon Hołownia broni pomysłu PiS. „Pełni dziś kluczową”

źródło: Polsat News

(Visited 192 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj