Międzynarodowa grupa badawcza dokonała wspaniałego odkrycia. W chmurach na Wenus odkryto rzadkie cząsteczki fosforowodoru inaczej fosfiny, która może sugerować, że na tej planecie istnieje życie.

Brytyjskie, Królewskie Towarzystwo Astronomiczne przeprowadziło w poniedziałek konferencję prasową, na której ogłosiło przełomowe wyniki badań astronomicznych.

Całość do wysłuchania poniżej:

RAS Press Briefing

Tune-in today at 4pm for an important announcement.

Gepostet von Royal Astronomical Society am Montag, 14. September 2020

— Gdy uzyskaliśmy pierwsze wskazówki dotyczące fosforowodoru w widmie Wenus, było to szokiem! — powiedziała kierująca zespołem Jane Greaves z Cardiff University w Wielkiej Brytanii.

To właśnie ona jako pierwsza przy pomocy James Clerk Maxwell Telescope (JCMT) dostrzegła cząsteczki fosfiny.

— Odkrycie śladów fosforowodoru nie jest ostatecznym dowodem na istnienie życia pozaziemskiego. Taki dowód uzyskamy, gdy wyślemy statek kosmiczny na Wenus, ‘złapiemy’ życie, a następnie zobaczymy je gołym okiem lub pod mikroskopem. Niezależnie jednak od tego, czy fosforowodór jest sygnałem życia, czy nie, wykrycie tego gazu na Wenus jest odkryciem niezwykłym i oznacza przełom w badaniach nad planetami skalistymi typu ziemskiego, które znajdują się w naszym Układzie Słonecznym — wyjaśnił dr Janusz Pętkowski, który jest współautorem badań z Massachusetts Institute of Technology.

Polski naukowiec podkreślił, że „albo nie rozumiemy chemii planet skalistych, albo mamy pierwszą potencjalną sugestię, że w chmurach Wenus istnieje życie”.

źródło: onet.pl

(Visited 410 times, 1 visits today)
Przeczytaj również:  Menadżer Krzysztofa Krawczyka: Kiedy wreszcie w tym kraju zginie zawiść?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here