Aleksander Łukaszenka złożył Polsce życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Białoruski prezydent w swojej wypowiedzi wspomniał o wyjątkowych więziach, które łączą oba narody, a które stanowią bazę dla „utrzymania pokoju i konstruktywnej współpracy”.
Wpis pojawił się na stronie internetowej białoruskiej prezydenta. Polityk złożył życzenia „w imieniu miłującej pokój, wielonarodowej Białorusi”.
— Od czasów starożytnych nasze narody łączyły silne więzi oparte na wartościach duchowych i kulturowych, dobrosąsiedzkich kontaktach humanitarnych i gospodarczych — czytamy wpis prezydenta Łukaszenki.
Polityk w swoich życzeniach podkreślił, jak ważny jest otwarty i racjonalny dialog, a także obiektywne spojrzenie na przyszłość i wydarzenia obecne. W jego ocenie oba kraje są w stanie realizować „pragmatyczne idee jednoczące”, pomimo sytuacji politycznych i wielu zagrożeń z którymi muszą się na co dzień zmagać.
Aleksander Łukaszenka przekazał Polakom życzenia solidarności, odwagi i wiary w przyszłość.
— Jestem przekonany, że zasady nieingerencji w sprawy wewnętrzne, znaczące projekty inwestycyjne, wspólna praca na arenie międzynarodowej na rzecz stabilności i bezpieczeństwa pomogą wzmocnić niezależność i suwerenność naszych krajów, będą solidnym fundamentem dla utrzymania pokoju i konstruktywnej współpracy — napisał białoruski polityk.
Na polsko-białoruskiej granicy trwa kryzys migracyjny. Od wielu tygodni media nie ustają w rozważaniach, jak potoczą się dalsze wydarzenia. Do całej sprawy odniosła się Kwatera Główna NATO, która wydała specjalny komunikat.
— Kraje sojusznicze NATO są w pełni solidarne z Polską i innymi sojusznikami, dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś. Sojusznicy jasno dali do zrozumienia, że Białoruś ponosi odpowiedzialność za kryzys, a wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyka hybrydowa jest nieludzkie, nielegalne i niedopuszczalne — napisano w oświadczeniu.
— NATO nadal uważnie monitoruje sytuację. Sekretarz Generalny pozostaje w bliskim kontakcie z rządami państw sojuszniczych w tej sprawie. NATO jest gotowe do dalszej pomocy naszym sojusznikom i utrzymania bezpieczeństwa w regionie — poinformowały władze sojuszu.
Zobacz również: Maja Ostaszewska chce pomóc migrantom: Nikt nie zasługuje na to by umierać w lesie
Źródło: Twitter.com, RMF24.pl, wp.wiadomości