Lekarze wciąż zastanawiają się, co zadecydowałby minister Niedzielski w sytuacji, kiedy ktoś nie zaszczepi się przeciwko kornawirusowi. Przypomnijmy, że od marca w naszym kraju będzie obowiązywać obowiązek przyjęcia szczepienia przez pracowników służby zdrowia.

Osoby takie powinny zdobyć unijny certyfikat COVID-19 najpóźniej do 1 marca 2022 roku.

Prezes PPOZ Bożena Janicka zwróciła się bezpośrednio do Adama Niedzielskiego z pytaniem, co robić, kiedy pracownik wspomnianej grupy nie będzie dysponował paszportem sanitarnym.

– Niestety, rozporządzenie nie reguluje sankcji i postępowania w przypadku niedopełnienia tego obowiązku – poinformowała prezes Janicka.

W ocenie lekarzy PPOZ w aktualnej sytuacji możliwe są dwie metody egzekucji powyższego obowiązku.

– Po pierwsze, zgodnie z art. 48a ust. 1 pkt 5 Ustawy, kto w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nie stosuje się do nakazów, zakazów lub ograniczeń, o których mowa w art. 46 ust. 4 pkt 7 Ustawy podlega karze pieniężnej w wysokości od 5.000 zł do 10.000 zł. Karę wymierza w drodze decyzji administracyjnej państwowy inspektor sanitarny – wyjaśniła organizacja.

Jak dodaje PPOZ, zapewnienie realizacji obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi jest możliwe za sprawą egzekucji administracyjnej.

Egzekucja obowiązku szczepień nastąpi poprzez nakładanie grzywien, która może sięgnąć nawet 10.000 zł, natomiast łączna wysokość to 50.000 zł.

Przeczytaj również:  Witold Pilecki i Siostra Izabela. Dwa przykłady niezłomności charakteru na kartach dwóch książek

– Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, zwracamy się do pana ministra o udzielenie informacji, czy resort zdrowia i Państwowa Inspekcja Sanitarna planuje korzystanie z posiadanych uprawnień – wskazanych wyżej środków egzekucji w celu zapewnienia realizacji obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 – przedstawiono stanowisko PPOZ.

Tymczasem lekarze należący do Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia oczekują jasnej i zdecydowanej deklaracji od ministerstwa zdrowia oraz sanepidu.

Zobacz również: Robi się niebezpiecznie? Polskie MSZ zaapelowało do Polaków, by opuścili wschodnią Ukrainę

Zobacz również: Jarosław Gowin nie ma złudzeń: Polski Ład do kosza

źródło: NCzas.com

(Visited 2 499 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj