Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się w niedzielę z Naftalim Bennettem, obecnym premierem Izraela, w celu rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Rozmowa obu polityków dotyczyła sobotniej konwersacji pomiędzy szefem Rady Ministrów Izraela a prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz premier Izraela Naftali Bennett uzgodnili pozostanie w ścisłym kontakcie. Mają pracować z całych sił ws. zakończenia wojny na Ukrainie. Zapewnił o tym rzecznik prasowy niemieckiego rządu Steffen Hebenstreit.

W tę sobotę premier Naftali Bennett rozmawiał z Władimirem Putinem jako pierwszy zachodni przywódca od czasu rozpoczęcia napaści na Ukrainę. Spotkanie obu polityków odbyło się w Moskwie.

Bennett opuścił Izrael pomimo szabatu. Rzecznik premiera informował o tym, że naruszenie żydowskiego prawa, które mówi o zakazie podróży w czasie szabatu, jest usprawiedliwione, ponieważ powodem takiego wyjątku jest cel podróży – ochrona życia ludzkiego.

Premierowi Izraela towarzyszył minister budownictwa, Izraelczyk urodzony w Charkowie, który od 10 lat pełni rolę tłumacza izraelskich premierów. Do Moskwy poleciał również doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ejal Hulata, a także Szimrit Meir będąca doradczynią w sprawach międzynarodowych.

W środę miała miejsce rozmowa telefoniczna pomiędzy Wołodymyrem Zełenskim a Naftalim Bennettem, zaś kilka godzin później premier Izraela rozmawiał z Władimirem Putinem. Agencja Reuters zwraca uwagę na to, że Izrael od początku inwazji proponuje swoje pośrednictwo między Rosją a Ukrainą. Wołodymyr Zełenski poprosił podczas rozmowy telefonicznej premiera Bennetta o organizację negocjacji Rosji z Ukrainą, które odbyłyby się w Izraelu.

ZOBACZ TEŻ: Początek mediacji? Premier Izraela rozmawiał w Moskwie z Putinem

ZOBACZ TEŻ: Rząd przyjął ustawę, która ma pomóc uchodźcom z Ukrainy. Będzie też wsparcie finansowe

Źródło: polsatnews.pl

(Visited 155 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj