Nowy prezydent USA Joe Biden zachęcił czterdziestu światowych przywódców do wzięcia udziału w wirtualnym szczycie w pełni poświęconym zmianom klimatycznym. Spotkanie będzie miało miejsce 22 i 23 kwietnia. Wśród zaproszonych gości znalazł się również prezydent RP Andrzej Duda.

Szczyt ma na celu ustalenie i podjęcie wspólnych działań skoncentrowanych na walce przeciwko zmianom klimatycznym. Ze względu na epidemiczne obostrzenia odbędzie się wirtualnie i będzie go można obejrzeć na żywo.

Sprawy klimatu to jedna z tych dziedzin, na której bardzo zależy Joe Bidenowi. Władze w Waszyngtonie są w tym zakresie nastawione na współpracę z Chinami oraz Rosją. Wśród zaproszonych znaleźli w związku z tym prezydenci Chin i Rosji: Xi Jinping i Władimir Putin.

Zobacz również: Mentzen uderza w ministra Niedzielskiego i rząd: „Nie śpią po nocach, bo trzymają kredens i walczą z wirusem”

Joe Biden nie pominął również polskiego prezydenta Andrzeja Dudy. Szczyt zgromadzi przywódców największych gospodarek świata i wszystkich ważnych partnerów w dyskusji. Dzięki tej inicjatywie będzie można podjąć wysiłki na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Prezydent USA poprosił prezydenta Dudę o głos „w debacie dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsce pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną”.

Andrzej Duda skoncentruje się podczas obrad na tym, by chwalić Polskę, jako kraj, który podejmuje bardzo duże wysiłki dotyczące ochrony środowiska i klimatu.

Jak podkreślił prezydencki minister Krzysztof Szczerski, wysiłki te są „połączone z jednej strony ze zdolnością do utrzymania wysokiego wzrostu gospodarczego, a z drugiej strony — z zachowaniem bezpieczeństwa energetycznego, poprzez dywersyfikację dostaw surowców energetycznych oraz przebudowę swojego własnego modelu energetyki na taki, który sprzyjałby osiągnięciu celów klimatycznych”.

Zobacz również: Pandemia niszczy zdrowie psychiczne nastolatków. „Ogrom młodych z PTSD, depresją i atakami paniki”

— Polska jest postrzegana jako kraj, który potrafi dokonywać transformacji energetyki, łącząc ją z rozwojem gospodarczym, tworzeniem miejsc pracy i jednocześnie z dywersyfikacją produkcji energii. Występujemy tutaj w roli kraju, który przekazuje innym swoje doświadczenia, kompetencje — dodał Szczerski, stwierdzając, jak ważnym jest, że zaproszenie prezydenta Bidena „dotyczy wąskiej grupy kilkudziesięciu państw z całego świata, kilku zaledwie państw europejskich”.

Przeczytaj również:  Koronaszaleństwo w natarciu. Szef WHO: Pandemia jeszcze długo się nie skończy

— Prezydent Duda zabierze głos, dzieląc się w pewnym sensie doświadczeniem całego naszego regionu, bo będzie jedynym prezydentem z naszej części Europy, który został na ten szczyt zaproszony — powiedział Szczerski.

źródło: tvrepublika.pl, rmf24.pl

(Visited 187 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here