propolski.pl: Jak rozliczyć podatki?

Jak rozliczyć podatki z pomocą programu ePIT?

Regularne rozliczanie podatków to obowiązek każdego przedsiębiorcy i osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, zlecenia czy o dzieło. W Polsce wyróżniamy kilkanaście różnych deklaracji zwanych PIT-ami.

Większość osób na myśl o zbliżającym się okresie rozliczeniowym zaczyna czuć frustrację i lęk. Warto jednak pamiętać, że obecnie rozliczanie podatków, nie jest już takie straszne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj mamy do dyspozycji programy rozliczeniowe, które liczą „podatek” za nas. Jedną z najpopularniejszych deklaracji jest PIT 36, przygotowany dla osób, które są opodatkowane według skali podatkowej ze stawką podatku 17%.

Zobacz również: Profesor Gut zdradził datę powrotu do normalności. Jeszcze trochę poczekamy [WIDEO]

Warto mieć na uwadze, że jeżeli dochody przekroczą kwotę 85,528 zł, to nadwyżka zmieni się na stawkę 32%. Deklarację wypełniają osoby, które, chociaż część dochodów zarobiły bez pracodawcy, to znaczy bez pośrednictwa płatnika (samodzielnie obliczając zaliczki). W takiej sytuacji nie będzie obowiązywała inna, równie popularna deklaracja PIT 37, który wypełniamy wtedy, kiedy otrzymaliśmy od pracodawców deklarację o zarobkach — na formularzu PIT 11.

Zobacz również: Michał Tusk z nową posadą. Został zatrudniony w gdańskim ZTM

Twój ePIT jest specjalnym ułatwieniem dla podatników, które polega na tym, że to organy przygotują dla nas roczne rozliczenia. Twój ePIT rusza od początku lutego każdego roku, by umożliwić złożenie zeznania od 15 lutego. Obecnie przygotowywane są PITY 2021, czyli deklaracje podsumowujące finanse podatnika za 2020 rok.

Aby wspomóc się usługą Twój ePIT, należy skorzystać z narzędzi e-Urzędu Skarbowego lub wczytać Twój ePIT do profesjonalnej aplikacji PIT online. W tym celu trzeba się zalogować, by system mógł zidentyfikować użytkownika.

Kto może skorzystać z usługi Twój ePIT?

Przy rozliczaniu PIT 2021, skorzystać mogą podatnicy, którzy rozliczają formularze PIT 37, PIT 38, a także osoby fizyczne, które nie prowadziły działalności gospodarczej, a więc rozliczające się na formularzach PIT 28 i PIT 36.

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z tymi dwoma ostatnimi zeznaniami (PIT 28 i PIT 36), usługa Twój ePIT nie tyczy się przychodów z działalności gospodarczej, a także działów specjalnych produkcji rolnej. Takie zeznania automatycznie będą odrzucane.

Jak skorzystać z usługi Twój ePIT?

Możemy to zrobić na kilka sposobów: poprzez dane identyfikacyjne, przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną, a także za pomocą aplikacji mObywatel. Takie same opcje powinniśmy mieć przy użyciu aplikacji do PIT online.

Jeżeli chodzi o dane autoryzacyjne, które będą potrzebne, to będzie to: numer identyfikacyjny PESEL lub NIP, a także data urodzenia, kwota przychodu z deklaracji za 2019 rok, kwota przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 rok, kwota nadpłaty / podatku do zapłaty z rozliczenia za 2019 rok.

Gdy już zalogujemy się do aplikacji, podatnik może wybrać kilka sposobów działania.

Po pierwsze, podatnik nie musi robić nic — wtedy przygotowane dla niego zeznania PIT 37 i PIT 38 będą uznane za złożone (jednak nie w przypadku PIT 28 i PIT 36).

Po drugie, podatnik może sam zaakceptować swoje zeznanie bez zmieniania czegokolwiek i pobrać poświadczenie złożenia PIT 2021 zwane inaczej Urzędowym Poświadczeniem Odbioru.

Po trzecie istnieje również możliwość wskazania Organizacji Pożytku Publicznego, której podatnik może przekazać 1% swojego podatku. Po czwarte, mamy możliwość dokonania samodzielnie zmian w zeznaniu i zaakceptowaniu ich.

By rozliczyć PIT możemy skorzystać z wielu innych programów takich, jak:  doktorPIT.pl, PIT-y.pl, podatnik.info czy pitax.pl.

źródło: tysol.pl, slupca.pl, pit.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these