Jak wynika ze wstępnych danych GUS, inflacja znów poszybowała w górę. Przekroczyła ona granicę 17 proc. po raz pierwszy od lutego 1997 roku.

Inflacja przekroczyła granicę 17 proc. pierwszy raz od lutego 1997 roku. Wtedy wzrost cen był na poziomie 17,3 proc. rok do roku.

Nowe dane GUS. Inflacja znowu w górę

Polakom bardzo doskwiera drożyzna. Szczególnie cierpią emeryci, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 19,3 proc. rok do roku.

Jeżeli chodzi o ceny nośników energii, to poszybowały w górę o 44,2 proc., natomiast ceny paliw do prywatnych środków transportów o 18,3 proc.

Dane GUS pokazują, że we wrześniu br. w porównaniu do sierpnia ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,6 proc. Analitycy bankowi nie kryją niepokoju.

Na polską inflację wpływ ma przede wszystkim sytuacja międzynarodowa, a dokładniej wojna na Ukrainie. Decyzje Rosji w kwestii gazu oraz sankcje przyczyniły się do ogromnych wzrostów cen ogrzewania i gazu. Dodatkowo ceny węgla poszły bardzo mocno w górę. Należy dodać, że Konfederacja dużo wcześniej ostrzegała, że wprowadzanie lockdownu spowoduje zerwanie łańcuchów dostaw i przyczyni się do bankructw oraz zadłużenia wielu firm. Obserwujemy realizowanie się scenariusza, jaki przewidywali przedstawiciele tej partii. A więc wzrostu inflacji i powolnego wymierania najbardziej zależnych od cen energii firm i przedsiębiorstw. Piekarnie, bary i restauracje cierpią na tej sytuacji najbardziej.

Przeczytaj również:  Tajemniczy prezent dla Morawieckiego od NBP. Wartość przesyłki przekroczyła 2,5 tys. zł

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Oto cena cukru. Mężczyzna pokazał paragon z Poznania

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ziobro atakuje Radosława Sikorskiego i przekonuje wyborców partii, że jest rosyjskim agentem [+FOTO]

źródło: Twitter / money.pl

(Visited 79 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj