Dokładnie o 23 w piątek czasu londyńskiego, czyli o północy czasu środkowoeuropejskiego, Wielka Brytania pożegnała się z UE. Tym samym rozpoczął się 11-miesięczny okres przejściowy, który nie zmieni jednak znacząco relacji na linii Londyn – Bruksela. Brexit jest już faktem.

Opuszczenie struktur Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię trwało kilka lat i było konsekwencją referendum, które odbyło się 23 czerwca 2016 r. Aż 52 proc. głosujących opowiedziało się za Brexitem.

— Najważniejszą rzeczą do powiedzenia dziś wieczorem jest to, że nie jest to koniec, ale początek. To jest moment, w którym nastaje i kurtyna idzie w górę, otwierając nowy akt. To chwila prawdziwej narodowej odnowy i zmiany — mówił brytyjski premier Boris Johnson tuż przed decydującym momentem.

W ostatnią noc poprzedzającą pożegnanie Wielkiej Brytanii z Unią Europejską miało miejsce uroczyste świętowanie. Główna impreza na Parliament Square w Londynie wystartowała o 22:00 czasu polskiego.

To właśnie tę noc Nigel Farage — „Ojciec Brexitu” wybrał na uczczenie z hukiem odejścia Z UE. Farage, który zwołał zwolenników Brexitu na „imprezę„, nie krył radości z tego doniosłego wydarzenia.

Przeczytaj również:  Georgette Mosbacher stanęła w obronie Polski: To są absurdy! Unia daje wiarę tym kłamstwom

— Świętujemy dwie rzeczy. Po pierwsze, ten niezwykły moment w historii. Po drugie, zwycięstwo zwykłych ludzi przeciwko politycznemu establishmentowi. Może sobie nawet padać. To nie ma znaczenia! — mówił Farage w rozmowie z Daily Mail.

Przeciwnicy Brexitu również się zorganizowali, jednak w smutnym marszu pożegnalnym, który przeszedł ulicami Londynu.

źródło: nczas.com

(Visited 54 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj