Donald Tusk

Tusk znalazł się na liście 100 czołowych myślicieli świata: „Broni UE przed rosnącym nacjonalizmem”

Donald Tusk ponownie został doceniony za granicą. FP Top 100 Global Thinkers, a dawniej Top 100 Public Intellectuals Poll to znany ranking 100 najważniejszych intelektualistów.

Obejmuje on osoby, które są nadal aktywne w życiu publicznym, i przeprowadzono go w listopadzie 2015 r. oraz czerwcu 2008 r. za pomocą czasopism Prospect” z Wielkiej Brytanii czy „Foregin Policy” ze Stanów Zjednoczonych.

Wyniki otrzymano na podstawie głosowania redakcji i czytelników. Publikację list kontynuowano jeszcze w kolejnych latach, by wyłonić osoby o szczególnych uzdolnieniach i zasługach. Do tej pory szczególnie wyróżniono trzy osoby z Polski: Radosława Sikorskiego (2012), Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk oraz Barbarę Nowacką (2016). Kilka dni temu ogłoszono ranking za 2019 rok, a na jej liście znalazł się były polski premier Donald Tusk.

Zauważono bowiem starania polityka na rzecz obrony europejskich zasad i wartości. Tusk ponadto ostrzegał Wielką Brytanię, by nie decydowała się na Brexit.

Przewodniczący EPL „coraz częściej konfrontuje się ze swoim narodem, broniąc europejskich wartości integracji przed rosnącym nacjonalizmem. Tusk również zmierzył się z Wielką Brytanią, ostrzegając przed referendum w 2016 r. o negatywnych konsekwencjach głosowania w sprawie Brexitu. Jego rola będzie coraz ważniejsza w 2019 r., gdy będzie on starał się utrzymać projekt europejski” — napisano w uzasadnieniu.

źródło: nczas.com

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these