Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg wystąpiła podczas wiecu w Glasgow, mówiąc, że konieczne są „natychmiastowe i drastyczne” cięcia emisji gazów cieplarnianych, by powstrzymać zmiany klimatu, ponieważ „świat dosłownie płonie”.

W piątek w Glasgow odbywała się ONZ-owska konferencja klimatyczna COP26, na którą przybyło mnóstwo młodych ludzi, domagając się bardziej zdecydowanych działań w walce ze zmianami klimatu.

— Nie jest tajemnicą, że COP26 jest porażką. Powinno być oczywiste, że nie możemy rozwiązać kryzysu za pomocą tych samych metod, które wcześniej nas w niego wpędziły. Potrzebujemy natychmiastowych drastycznych corocznych cięć emisji, niepodobnych do niczego, co świat kiedykolwiek widział — mówiła Greta Thunberg na specjalnej scenie na George Square w Glasgow.

— Ludzie u władzy mogą nadal żyć w swojej bańce wypełnionej ich fantazjami, takimi jak nieograniczony wzrost na ograniczonej planecie i rozwiązania technologiczne, które nagle nie wiadomo skąd się pojawią i ot, tak sobie wymażą wszystkie te kryzysy. A wszystko to w czasie, gdy świat dosłownie płonie, stoi w ogniu, i gdy ludzie żyjący na pierwszej linii nadal ponoszą ciężar kryzysu klimatycznego — dodała szwedzka aktywistka.

Podsumowała przy tym szczyt klimatyczny ONZ jako „dwutygodniowy festiwal tego, co zwykle, i bla, bla, bla”, by „utrzymać wszystko bez zmian”, a także „stworzyć luki prawne, aby czerpać korzyści dla siebie”.

— Liderzy nic nie robią. Wygląda na to, że ich głównym celem jest kontynuowanie walki o status quo. Wiemy, że nasi cesarze są nadzy — skwitowała Thunberg.

Głos zabrali również aktywiści z innych krajów, m.in. Vanessa Nakate z Ugandy: — Historycznie Afryka jest odpowiedzialna za zaledwie 3 proc. globalnej emisji, a mimo to Afrykańczycy najmocniej odczuwają niektóre z najbardziej brutalnych skutków kryzysu klimatycznego. Ale choć globalne południe jest na pierwszej linii frontu kryzysu klimatycznego, nie ma go na pierwszych stronach światowych gazet — oznajmiła.

Zobacz również: Barbara Kurdej-Szatan obraziła Straż Graniczną. Znamy treść oświadczenia sieci Play

Zobacz również: Jakimowicz stracił cierpliwość po przeczytaniu wpisu Kurdej-Szatan: „Panienka z reklamy!”

Źródło: YouTube.com, wPolityce.pl

(Visited 435 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj