propolski.pl

Generał Pytel: Rosja już tu jest, a jej największym sukcesem w Polsce jest PiS

Wszystko, co się stało w Polsce po 2015 r., wpisuje się w rosyjskie interesy na tym obszarze. A nasze służby pozostawiły polskie państwo w obliczu zagrożenia ze strony Rosji nagie i pozbawione ochrony. (…) W PiS jest mocne zaplecze agenturalne działające dla Rosji – alarmuje w rozmowie z „GW” generał brygady Piotr Pytel, były szef polskiego kontrwywiadu.

Kłopotliwe maile

Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego szeroko omówił sprawę ujawnienia maili Michała Dworczyka – szefa kancelarii premiera i prawej ręki Mateusza Morawieckiego. Jego zdaniem, wyciek maili dowodzi, że „Rosjanie mogą grać na PiS jak na harmonii, przyciskając dowolny klawisz„, w co wpisuje się także niedawne ujawnienie maili prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Według generała, Rosjanie próbują w ten sposób wywrzeć presję na rządzie w Warszawie, by zmusić go do zmiany polityki energetycznej i surowcowej.

Gen. Pytel w wywiadzie dla GW odsłania kulisy funkcjonowania państwa PiS. W sumie aż dziw bierze, że ci ludzie nie piszą do siebie cyrylicą…” – napisał w mediach społecznościowych poseł KO Marcin Kierwiński.

Dziennikarz śledczy i były współpracownik Centralnego Biura Antykorupcyjnego Tomasz Szwejgiert ostrzega, że omawiana przez generała „afera mailowa” odsłania braki PiS w kwestii polityki bezpieczeństwa. Jak podkreśla dziennikarz, Michał Dworczyk korzystał z prywatnego adresu mailowego do poruszania spraw objętych klauzulą niejawności. Prawdziwość części ujawnionych mailów potwierdzili m.in. minister aktywów państwowych Jacek Sasin, europoseł Patryk Jaki, a także sam Michał Dworczyk.

Żaryn atakuje generała

Na informacje, jakie ujawnił generał Pytel, zareagował Stanisław Żaryn, który pełni funkcję pełnomocnika rządu PiS ds. przestrzeni informacyjnej. Opublikował przy tym grafikę, która sugeruje, że powyższe, niewygodne dla rządu, wiadomości to „dezinformacja”.

Tezy z wywiadu P. Pytla zapewne zostaną podchwycone przez rosyjską propagandę. Już widać również próby transferowania ich do zachodniej przestrzeni informacyjnej.” – twierdził rzecznik na Twitterze.

Swoje tezy Żaryn powtórzył również w wywiadzie udzielonym sympatyzującemu z PiS portalowi wPolityce.

[Wywiad – red.] jest pełen insynuacji i jakichś przemyśleń pana Piotra Pytla, które moim zdaniem dowodzą, że ten człowiek jest zupełnie oderwany od rzeczywistości. (…) Ten wywiad, szczególnie w takim czasie, jaki mamy obecnie, to nie tylko dowód na oderwanie od rzeczywistości, ale również działanie, które w płaszczyźnie informacyjnej należy oceniać jako niebezpieczne – oskarża pełnomocnik rządu. W wywiadzie twierdzi ponadto, że rząd ZjeP [„Zjednoczona Prawica” to formalna nazwa rządzącej koalicji] „podejmuje szereg działań na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa” Polski.

Zobacz też: „Kurski wielokrotnie łamał prawo”. Jaki los spotka byłego szefa propagandy PiS?

Informacje, jakie podał generał Pytel, wywołały gwałtowne reakcje nie tylko u polityków PiS, ale również wśród pracowników prorządowych mediów. Portal tvpinfo nazwał tezy gen. Pytla „kuriozalnymi”, a artykuł dot. sprawy został okraszony zdjęciem generała, na którym ten nosi czapkę krążownika Aurora, jednego z symboli rewolucji bolszewickiej.

Źródła: wpolityce.pl / tvp.info / Wiesci24.pl / „GW”

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these