Zdominowana przez Zielonych rada miejska w Strasburgu obradowała w sprawie „niedyskryminującej” nomenklatury wobec zwierząt, które dotychczas uchodziły za szkodniki. O sprawie donosi tygodnik „Valeurs Actuelles”. We wrześniu tamtejsza rada miejska zaproponowała, by szczury i pluskwy określać mianem „współbiesiadnicy”.

„Valeurs Actuelles” zwraca uwagę, że „współbiesiadnicy” lub „współmieszkańcy” zaproponowane przez radnych Zielonych nie posiadają dyskryminującego i krzywdzącego wydźwięku. Surrealistyczne pomysły strasburskich radnych były obiektem żarliwej debaty we wrześniu ubiegłego roku, o czym teraz postanowił poinformować tygodnik.

Zieloni podważali dotychczas używaną nomenklaturę, postulując „kohabitację” ze szczurami i pluskwami i zadbanie o komfort organizmów, które przez tysiące lat towarzyszyły człowiekowi jako pasożyty.

Kampania antykoncepcyjna dla szczurów

Ingerencję w przyjęte określenia zaproponowała radna Marie-France Hamard, pełniąca funkcję delegatki rad ds. środowiska. Radna zwróciła uwagę na szkodliwą i nacechowaną nienawistnie etymologię słowa „szkodniki”, domagając się „bardziej życzliwego podejścia”. Postulowała m.in. „współbiesiadników” i „współmieszkańców”.

Pomysł delegatki poparła Caroline Zorn, koleżankę Hamard z EELV, wiceprzewodnicząca Eurometropolii w Strasburgu. Zdaniem polityk, koncepcja jest „ekscytująca”.

Nowatorskie rozwiązania nie spotkały się jednak z tak entuzjastyczną aprobatą opozycji w radzie. Rebecca Breitman, szydząc z pomysłów uczłowieczenia gryzoni, zapytała pomysłodawczynię o to, czy samorząd powinien pomagać ludziom, którzy cierpią przez szkody wyrządzane z powodu obecności szczurów i pluskiew. Dopytywała również, czy np. szeroka kwestia „humanizacji” obejmować będzie „kampanię antykoncepcyjną dla szczurów” zamiast deratyzacji.

Przeczytaj również: „Wziął kartki, poszedł do toalety robić zdjęcia”. Wyciek szczegółów „Nowego Ładu” Morawieckiego

Przeczytaj również: „Rasizm, kolonializm i patriarchat”. Poseł Lewicy o lekturze szkolnej: „Nadaje się do kosza”. Dziennikarz TVP nie wytrzymał

Źródło: NCzas

(Visited 2 159 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj